UDOSTĘPNIJ
fot. Public Domain Pictures, Wikimedia/Lillyundfreya

Publikacja międzynarodowych zespołów naukowców, którzy badali szczątki naszych najdawniejszych przodków, rzuca nowe światło na historię ludzkiego gatunku. Możliwe, że wcale nie pochodzimy z Afryki.

Teza zespołów badaczy, opublikowana na łamach czasopisma „PLOS ONE”, może zatrząść światem nauki. Okazuje się, że nasz gatunek pochodzić może z Europy, a nie Afryki, jak do tej pory przyjmowano.

Naukowcy pod kierunkiem prof. Madelaine Böhme z Senckenberg Centre for Human Evolution and Palaeoenvironment Uniwersytetu w Tybindze i prof. Nikołaja Spassova z Bułgarskiej Akademii Nauk badali szczątki osobników z gatunku Graecopithecus freybergi. Odkryli, że odnalezione w Grecji i Bułgarii żuchwa i ząb mogą mieć nawet 7,2 miliona lat.

Do tej pory zakładano, że oddzieliliśmy się od naszego ostatniego przodka 5 do 7 milionów lat temu w Afryce. Powodem miały być zmiany klimatyczne.

Żuchwa, która odnaleziona została na przedmieściach Aten w Pyrgos Vassilissis może mieć nawet 7,175 miliona lat. Pochodzący z Bułgarii ząb – 7,24 miliona. Dzięki tomografii komputerowej naukowcy ocenić mogli strukturę korzeni uzębienia, które okazało się być bliższe naszemu, niż temu występującemu u małp.

Badania wskazują, że Graecopithecus freybergi żył w Europie wcześniej, niż mogliśmy zakładać. Odkrycie to może mieć kluczowe znaczenie dla paleontologii.

 

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również