UDOSTĘPNIJ
Fot. Wikimedia Commons (Michał Józefaciuk)

Na jaw wychodzą kolejne informacje na temat ustaw reformujących sądownictwo przygotowywanych przez środowisko prezydenta Andrzeja Dudy. Mają zostać opublikowane już w przyszłym tygodniu.

Wczoraj media obiegła informacja, że jeden z zapisów z przygotowywanych projektów mówi o tym, że jeśli posłom nie uda się wyłonić sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa większością 3/5, to wtedy to Prezydent RP wskaże własnych kandydatów, którzy będą musieli zostać zatwierdzeni przez Senat. Teraz wyciekły jednak kolejne zapisy ustaw.

Jeden z nich mówi o tym, że w przeciwieństwie do projektu Prawa i Sprawiedliwości kadencja sędziów Sądu Najwyższego nie będzie automatycznie wygaszana. Według prezydenta powinni oni przechodzić w stan spoczynku po ukończeniu 65 roku życia, a w wyjątkowych przypadkach mogliby orzekać dłużej, o ile głowa państwa wyrazi na to zgodę.

Prezydent chce też, by w sądach dyscyplinarnych zasiadali ławnicy wybierani wśród społeczeństwa. Obywatele mieliby mieć także swoją reprezentację przy wyborach członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Inny ze zmienionych zapisów mówi o wprowadzeniu „nadzwyczajnej kasacji”, czyli specjalnego trybu odwołania od wyroku, który w powszechnej opinii uznany zostałby za niesprawiedliwy. Do jego użycia prawo mieliby Prezydent RP, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz prokurator generalny.

źródło: wsedno24.pl

Ile aut ma Beata Kempa? Kto by pomyślał! Prześwietlamy sekrety majątkowe polityków

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również