UDOSTĘPNIJ

Hanna Gronkiewicz-Waltz w TVN24 wypowiedziała się bardzo negatywnie na temat projektu pomnika światła autorstwa Pawła Szychalskiego, który miałby upamiętnić ofiary katastrofy smoleńskiej.

Jak twierdzi prezydent Warszawy, pomnik światła dla tragicznie zmarłych w Smoleńsku 10.04.2010 roku nie może znaleźć się na Krakowskim Przedmieściu, ponieważ kojarzy się z nazistami.

Chodzi o to, iż w 1937 roku podobnego motywu użyli naziści w Norymberdze. Autorem oprawy podczas zjazdu NSDAP był Albert Speer.

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć.

lichtdom

Co ciekawe, motyw pomniku światła używany był wielokrotnie w historii, nie tylko przez nazistów. W ten sposób oddano hołd Johnowi Lennonowi, a na pomysł wpadła Yoko Ono. Mało tego, podobnie upamiętniono ofiary ataków na World Trade Center 11.09.2001 r.

light tower

wtc

Mimo podobieństwa projektów, prowadząca program Justyna Pochanke nadal twierdziła, że można dopasować pomnik światła do Krakowskiego Przedmieścia. Gronkiewicz-Waltz twardo trzymała się swojej wersji.

– To jest naruszenie tego całego kompleksu, który jest zamknięty i nie powinien być zmieniany. Światło też narusza, bo oświetlenie na Krakowskim Przedmieściu jest szczegółowo opisane przez konserwatora – tłumaczyła później Hanna Gronkiewicz-Waltz.

pomnik

 

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułW Lublinie zawrzało: „Konsul Banderowiec Won z Lublina”
Następny artykuł“Faceci” w spódnicach przeciw kulturze gwałtu.
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również