UDOSTĘPNIJ

Od kilku lat trwa walka pomiędzy Holandią o Polską o dominację, jeśli chodzi o eksport pieczarek. W starciu znacznie lepiej radzą sobie Polacy, którzy powoli wygryzają Holendrów z rynku. W ubiegłym roku kraj nad Wisłą był największym eksporterem pieczarek na świecie.

Jak wynika z raportu Primeur, w 2014 roku Polska wysłała w świat 203,53 tys. ton pieczarek. Liczba ta stanowi ponad 40% światowego eksportu. Drugie miejsce w rankingu należy do Holandii, która wyeksportowała trzy razy mniej pieczarek niż Polska. Na podium znajduje się jeszcze Białoruś z wynikiem ok. 40 000 ton.

Holenderskie firmy nie wytrzymują starcia z polską konkurencją. W 1990 roku na rynku funkcjonowały 852 holenderskie firmy, w 2000 – 517, a w 2012 – tylko 131.

Jeśli chodzi o import, to najwięcej pieczarek sprowadzają do siebie Brytyjczycy (108 tys. ton), Niemcy (63,5 tys. ton) oraz Rosja (42 tys. ton).

Polecamy subskrybować kanał Pikio TV na Youtube co można zrobić pod tym LINKIEM

Polub Pikio.pl, by być na bieżąco:

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułAkademia Obrony Narodowej: Armia nie obroni naszych granic
Następny artykułSzkot zwolnił Polkę, bo mówiła w ojczystym języku
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również