UDOSTĘPNIJ
fot. www.abstraktstudio.ca

Jesienią 2015 roku w centrum Ottawy, niedaleko siedziby kanadyjskiego parlamentu stanie Narodowy Monument Ofiar Komunizmu. Konkurs na projekt pomnika wygrali architekci z Polski.

Zwycięski projekt stworzył polski zespół „Kapusta Team” (od nazwiska jednego z członków zespołu, Janusza Kapusty). Jak tłumaczy polski artysta, pomnik „100 milionów płytek” jest nawiązaniem do słów Józefa Stalina, który powiedział, że „śmierć jednego człowieka to tragedia, śmierć miliona to statystyki„.

– Naszym najważniejszym celem było odzwierciedlenie ogromu ofiar. Każde utracone życie znalazło tutaj swoje miejsce – mówił Kapusta.

Budowa pomnika będzie kosztować 5,5 mln dolarów. Rząd Kanady przekazał już 3 mln dol i wartą 1 mln dol działkę o powierzchni 5 tys. m2 w prestiżowej lokalizacji w centrum kanadyjskiej stolicy.

– Kanada od dawna jest miejscem schronienia dla ludzi, którzy uciekli przed brutalnością komunizmu. Ten pomnik będzie służył jako przypomnienie o straszliwym dziedzictwie komunizmu i roli Kanady, która oświetlała drogę do wolności – powiedział minister ds. wielokulturowości, Jason Kenney.

Odwiedzający pomnik będą mogli na niego spojrzeć z platformy widokowej oraz przechadzać się wzdłuż tablic mając bezpośredni kontakt z milionami płytek symbolizującymi ofiary komunizmu.

Zespół tworzą artysta Janusz Kapusta oraz dwaj architekci Voyetk Gorczynski i Andrzej Pawlik.

Link do prezentacji projektu – TUTAJ

źródło: wyborcza.pl

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułHofman przejdzie do KNP? Wipler zaprzecza
Następny artykułKtoś widzi błędy w sprawie ukraińskiej?
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również