UDOSTĘPNIJ
fot. national geografic / Breatstock / Barcroft Media

Jak poinformował „The Telegraph” w południowej Afryce w położonej 50 km od Johannesburga jaskini odnaleziono szczątki nieznanego dotąd gatunku człowieka. Nowy gatunek został nazwany „Homo naledi”.

Na razie jest zbyt wcześnie by określić kiedy dokładnie Homo naledi chodził po Ziemi, by to wiedzieć potrzebne jest przeprowadzenie dokładnych badań – wstępnie jednak określono wiek szczątek na ok. 3 miliony lat.

Wiemy jednak już, że typowy przedstawiciel tego gatunku człowieka mierzył 150 cm i ważył ok. 50 kilogramów. Natomiast budowa bioder była bliska Australopitekom, a ręce były przystosowane do wspinaczki. Najbardziej bliskie w budowie współczesnemu człowiekowi były czaszki Homo naledi, które chroniły jednak o wiele mniejszy mózg (wielkości pomarańcza).

Bardzo ciekawym odkryciem jest także to, że Homo naledi mimo swojej prymitywności miał najprawdopodobniej świadomość istnienia i śmierci ponieważ chował swoich zmarłych w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach. To zresztą właśnie w takim miejscu archeolodzy znaleźli szczątki tego wczesnego gatunku człowieka. Według naukowców mamy do czynienia z najstarszą znaną nam formą pochówku człowieka.

Istnieje także duże prawdopodobieństwo, że Homo naledi potrafił rozpalać ogień i wykorzystywać go we własnych celach.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

bh, źródło: the telegraph

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułRosyjscy żołnierze w Syrii?
Następny artykułRoboty z Izraela dla polskiej armii
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również