UDOSTĘPNIJ
Foto: Wikimedia Commons/U.S. Army photo by Spc. Danielle Carver

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” dotarł do trzymanych dotąd w tajemnicy dokumentów, w których opisane są plany Niemiec podczas przyszłej wojny w Europie. Rozpisanych zostało 6 scenariuszy – jeden z nich nosi nazwę „Zachód przeciwko Wschodowi”.

„Der Spiegel” ujawnił tajne dokumenty niemieckiego wojska zatytułowane „Perspektywy strategicznej 2040” – jest to nic innego jak wizja wojny w Europie. W 102 stronicowym dokumencie zostało przedstawionych 6 scenariuszy działania wojska Niemiec na wypadek gdyby do 2040 roku wybuchł w Europie konflikt zbrojny. Strategowie Bundeswehry w czasie wojny przewidują m.in. rozpad Unii Europejskiej i „zajęcie przez Niemcy pozycji reaktywnej” oraz późniejsze „dziesięciolecia niestabilności”. Raport rozwodzi się również nad możliwym wzrostem ekstremizmów i podążania państw ścieżką wytyczoną przez Rosję.

„Zachód przeciwko Wschodowi”

W jednym ze scenariuszy przewidziano powstanie bloku wschodnioeuropejskiego, który nazwano „Zachód przeciwko Wschodowi”.

Rozszerzenie UE zostało w dużej mierze porzucone, inne kraje opuściły społeczność, która utraciła europejską konkurencyjność – możemy przeczytać w dokumencie.

Coraz chaotyczny, czasem chaotyczny i podatny na konflikty świat radykalnie zmienił środowisko bezpieczeństwa Niemiec i Europy – piszą strategowie Bundeswehry

Dokumentacja została przyjęta pod koniec lutego przez szefa Ministerstwa Obrony i od tego czasu jest trzymana w tajemnicy. Oprócz „mrocznych wizji” w dokumentach na razie nie poruszano kwestii wyposażenia i siły.

Źródło: wp.pl/ spiegel.de

Jakie sekrety skrywa przeszłość Merkel? 10 nieznanych faktów z życia kanclerz

10 POTĘŻNYCH kataklizmów, które wstrząsnęły ludzkością

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również