UDOSTĘPNIJ
flickr.com

Sekretarz generalny NATO przeprosił prezydenta Turcji za umieszczenie go na liście wrogów. Odpowiedź Recepa Tayyipa Erdogana z pewnością zaskoczy cały zachodni świat. 

W sobotę szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg rozmawiał telefonicznie z tureckim przywódcą. Przeprosił za incydenty, do jakich doszło w czasie czwartkowych manewrów NATO.

Jeden z przedstawicieli NATO mówił o tym, że Stoltenberg zapewnił Erdogana o zastosowaniu środków dyscyplinarnych przeciwko pewnej osobie stojącej za incydentem. Procedury zapobiegną podobnym incydentom w przyszłości.

Sekretarz generalny jeszcze w piątek pisemnie przeprosił prezydenta za „incydenty”. Według niego cała historia z manewrami „nie odzwierciedla opinii NATO”. Za wszystkim stoi osoba cywilna, zatrudniona przez norweskie wojsko. Za udział w manewrach została odsunięta od pracy.

Frank Bakke-Jensen, minister obrony Norwegii podobnie jak Stoltenberg ubolewa z powodu incydentu, jaki zaistniał między Sojuszem a Turcją.

Erdogan nie ma zamiaru przyjmować przeprosin

W sobotę, podczas publicznego wystąpienia, prezydent Turcji zdecydowanie odrzucił przeprosiny ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– Byliście wczoraj świadkami pozbawionego szacunku zachowania podczas ćwiczeń NATO […] Tego nie załatwią zwykłe przeprosiny – zakomunikował Erdogan.

W piątek turecki przywódca wydał polecenie wycofania 40 wojskowych ze swojego kraju skoro mieli być dzień wcześniej  „nieprzyjaciółmi”. Wszyscy uczestniczyli w ćwiczeniach na symulatorach komputerowych. Erdogan wyraźnie podkreślił, że jego nazwisko, a także zdjęcie Mustafy Kemala Ataturka- założyciela tureckiej republiki znalazły się na liście „nieprzyjaciół”.

AFP poinformowała, że Erdogan i Ataturk pojawili się na dokumencie jako „wrodzy przywódcy”. Jeszcze inne media z kolei cytowały tureckiego prezydenta jako „współpracującego bezpośrednio z wrogiem”.

Ćwiczenia z piątku, przeprowadzone w ośrodku NATO w Stavanger, nie odbywały się w terenie. Testowano natomiast struktury dowodzenia Sojuszu.

Czy rozmawiając z Arabem, możesz patrzeć na zegarek? Zdziwisz się! 11 zaskakujących faktów o kulturze arabskiej

Czy muzułmanie chcieli przerobić tę katedrę na meczet?

Źródło: rmf24.pl

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułKoszmarna tragedia słynnej aktorki. Znaleziono zwłoki jej córki
Następny artykułNiemcy na skraju kryzysu. To może być koniec Merkel
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również