UDOSTĘPNIJ

Prezydent zaapelował do partii o wykazanie gotowości do dialogu, by umożliwić utworzenie rządu w nieodległym czasie. Nie wspomniał przy tym o nowych wyborach.

W poniedziałek w Berlinie zarząd partii SPD zadecydował o wykluczeniu możliwości utworzenia koalicji rządowej z blokiem partii chadeckich CDU/CSU.

Apel o dialog i odpowiedzialność

Prezydent Frank-Walter Steinmeier spotkał się w południe z kanclerz Angelą Merkel, która poinformowała o zakończonych niepowodzeniem rozmowach między blokiem partii chadeckich CDU/CSU oraz FDP i Zielonymi.

Zobacz także: Niemcy na skraju kryzysu. To może być koniec Merkel

Znaleźliśmy się w sytuacji bezprecedensowej w historii RFN, a więc od blisko 70 lat – powiedział Steinmeier.

To jest chwila, gdy wszyscy uczestnicy powinni się zatrzymać i jeszcze raz przemyśleć swoje postawy. Wszystkie wybrane do Bundestagu partie mają obowiązek pracy dla dobra wspólnego i powinny służyć naszemu krajowi – dodał.

Zapowiedział, że będą prowadzone rozmowy z partiami uczestniczącymi w negocjacjach sondażowych oraz z innymi ugrupowaniami, których programy mają z nimi punkty styczne. Eksperci tłumaczą, że prezydent miał na myśli SPD, która przeszła do opozycji i na razie wykluczyła możliwość udziału w rządzie.

Prezydent ostrzegł, że brak odpowiedzialności okazany przez siły polityczne w największym i gospodarczo najsilniejszym kraju Unii Europejskiej zostanie odebrany na świecie, szczególnie przez europejskich sąsiadów, jako niezrozumiały czy niepokojący.

Rozmowy zakończone fiaskiem

Kanclerz Merkel poinformowała prezydenta o nieudanej próbie utworzenia koalicyjnego rządu z Zielonymi i Wolną Partią Demokratyczną (FDP).

To jest dzień głębokiej zadumy. Jako kanclerz zrobię wszystko, by kraj był dobrze zarządzany w nadchodzących trudnych tygodniach – powiedziała  Merkel

Byliśmy na ścieżce, która – jak uważamy – prowadziła do porozumienia, oczywiście, pod warunkiem gotowości do kompromisów – podkreśliła kanclerz.

Zdaniem szefowej rządu podczas trwających od ponad miesiąca rozmów udało się wiele osiągnąć dla stabilności Niemiec. Porozumienie udało się osiągnąć w temacie gospodarki, klimatu, kwestii socjalnych czy rolnictwie.

Zobacz także: Jakie sekrety skrywa przeszłość Merkel? 10 nieznanych faktów z życia kanclerz

15 największych sekretów ujawnionych przez WikiLeaks

Jak relaksuje się Beata Szydło? Na to byś nie wpadł! Zaskakujące pasje polityków

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również