UDOSTĘPNIJ
pixabay.com/Activ-Michoko

Wzrost ceny paliw o 20 procent… W USA wszystko jest możliwe. Ceny paliw oszalały, a zapłacą za to również polscy kierowcy.

Ceny benzyny bezołowiowej na nowojorskiej giełdzie towarowej momentalnie wzrosły o ponad 20 procent i osiągnęły najwyższy poziom od ponad 3 lat. Cała sytuacja wpływa na europejski rynek. Podwyżki te dotkną również polskich kierowców. Cena paliwa w handlu hurtowym Orlen w tydzień wzrosła o ponad 25 groszy.

– Wyższe ceny na polskich stacjach paliw? Niestety, to nas czeka już od przyszłego tygodnia – mówi Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Obecna sytuacja na rynku amerykańskim mocno rzutuje na ceny również w Europie. To efekt szkód, jakie wyrządził huragan Harvey w południowych stanach USA – bogatych w infrastrukturę petrochemiczną.

Stany Zjednoczone odgrywają dużą rolę w eksporcie paliw. Dane EIA pokazują, że dzienny eksport netto produktów przerobu ropy naftowej wyniósł w ostatnich czterech tygodniach średnio niemal 2,2 mln baryłek. W tej chwili część tego eksportu jest zagrożona, co powoduje wzrost cen w innych regionach świata.

Wyższe ceny to także efekt zaburzeń w dostawach paliw do wschodnich stanów USA. Podobno będą one musiały być zaspokojone przez wyższy import z innych regionów globu, co dodatkowo podbija ogólne wyceny benzyn.

W całej europie przez 6 dni cena benzyny 95 wzrosła prawie o 9 proc. i tym samym osiągnęła najwyższy poziom od sierpnia 2015 r.

W polskim hurcie dnia 31 sierpnia cena litra benzyny bezołowiowej wzrosła o 8 gr na litrze w porównaniu z poprzednim dniem. Istnieją obawy, że podwyżki będą kontynuowane i już w przyszłym tygodniu popularna „95” na stacjach będzie nawet o kilkanaście groszy droższa niż obecnie.

Jest także dobra wiadomość. Zaburzenia pogodowe zwykle nie powodują długotrwałych wzrostów cen surowców energetycznych – mówi Marcin Lipka.

Po kilku tygodniach możliwości przerobowe ropy naftowej w USA mogą powrócić do wcześniejszych wartości, co prawdopodobnie sprawi, że powrócą globalne ceny paliw do poziomów sprzed huraganu Harvey.

 

Tego świat nie widział! Unikalne zdjęcia Korei Północnej

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również