UDOSTĘPNIJ

Na blogu Jana Hartmana został opublikowany „apel profesorów o zjednoczenie sił postępowych”, który ma zapoczątkować nową inicjatywę po lewej stronie polskiej sceny politycznej. Pod dokumentem podpisali się najbardziej znani profesorowie o poglądach lewicowych.

Jan Hartman, Magdalena Środa, Kazimierz Kik oraz Genowefa Grabowska w podpisanym przez siebie apelu nawołują środowiska lewicowe do współpracy i postawieniu na ludzi młodych i nowych, bez których zdaniem autorów apelu odrodzenie polskiej lewicy jest niemożliwe.

W ramach nowej inicjatywy ma powstać nowy lewicowy ruch Wolność i Równość.

Jak przekonują lewicowi profesorowie największym zagrożeniem dla Polski jest rosnący w siłę nacjonalistyczny populizm powiązany z demagogią ekonomiczną i ksenofobią. Ma to – według autorów apelu – w przyszłości poskutkować ponurą dominacją środowisk skrajnie prawicowych, które będą dyktować ton polskiej polityce.

Apel jest reakcją dramatycznie niskiego wyniku lewicowych kandydatów w wyborach prezydenckich tj. M. Ogórek uzyskała 2,38% głosów a J. Palikot 1,42%.

To już kolejna próba zjednoczenia polskiej lewicy. Wcześniej swoich sił wielokrotnie próbowali Roman Kotliński, Janusz Palikot i Jan Hartman. Wszystkie inicjatywy okazały się większą lub mniejszą porażką.

Pełny tekst apelu można przeczytać TUTAJ.

bh

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również