UDOSTĘPNIJ
fot. flickr.com

Kraje Unii Europejskiej, które odmówią przyjęcia uchodźców czeka dotkliwa kara –  tak wynika z przyjęto w czwartek stanowiska komisji wolności Parlamentu Europejskiego ws. systemu azylowego w UE. Co grozi Polsce i pozostałym państwom, które sceptycznie podchodzą do kwestii relokacji imigrantów?

Zgodnie z przyjętym stanowiskiem komisji państwa, do których przybywają uchodźcy jako do pierwszego kraju Unii, mają nie być automatycznie odpowiedzialne za imigrantów ubiegających się o azyl. O odpowiedzialności za daną osobę decydowałyby natomiast jej „więzy” z konkretnym krajem wspólnoty, w którym np. mieszka jej rodzina.

Jeśli wspomniany wyżej związek nie zachodziłby z żadnym z krajów członkowskich, imigrant zostałby przydzielony do jednego z państw UE zgodnie ze „stałym kluczem dystrybucyjnym”.

Wszystkim krajom, które nie zgodzą się na relokację uchodźców grożą wysokie kary. Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej istnieje możliwość odstąpienia od udziału w przyjmowaniu imigrantów na rok, jednak wiąże się ona z zapłaceniem 250 tys euro za każdego nieprzyjętego uchodźcę. Pieniądze mają trafić do kraju, który przyjmie konkretnego imigranta.

Europejski system azylowy jest jedną z kluczowych kwestii, które określą przyszły rozwój Europy. (…) Moim celem jest stworzenie prawdziwie nowego systemu azylowego opartego na solidarności, z jasnymi zasadami i zachętami do ich przestrzegania, zarówno dla osób ubiegających się o azyl, jak i dla wszystkich państw członkowskich – powiedziała Cecilia Wikstroem, jedna z autorek projektu.

Źródło: interia.pl

Gdzie żyje się taniej: w Polsce czy na Białorusi? PIORUNUJĄCA różnica!

11 teorii spiskowych, które okazały się prawdą

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również