UDOSTĘPNIJ

Po krytyce jaka spadła na rząd Prawa i Sprawiedliwości ze strony Unii Europejskiej i Komisji Weneckiej przyszła pora na Organizację Narodów Zjednoczonych, która właśnie wezwała Polskę do poszanowania praworządności i opublikowania wszystkich wyroków Trybunału Konstytucyjnego. ONZ wydało również zalecenia i ostro skrytykowało polski rząd.

Po tym jak eksperci Organizacji Narodów Zjednoczonych debatowali w październiku na temat Polski, Komitet Praw Człowieka ONZ wydał właśnie zalecenia dla Polski.

ONZ ma zastrzeżenia do działań polskiego rządu m.in. w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, który – jak przekonują eksperci ONZ – jest blokowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. ONZ zaleca, by obóz rządzący w Polsce przestał paraliżować prace trybunału i opublikował wszystkie wyroki jakie dotychczas zostały wydane przez tę instytucję.

ONZ zwraca też uwagę i wyraża swoje zaniepokojenie sytuacją kobiet w Polsce. Większość zastrzeżeń dotyczy prób zaostrzenia już i tak restrykcyjnego prawa antyaborcyjnego oraz odbierania organizacjom kobiecym dotacji państwowych, bez których w gruncie rzeczy są skazane na niebyt.

ONZ wyraziło również zaniepokojenie aktami nienawiści na tle religijnym, rasowym i orientacji seksualnej jakie mają mieć miejsce w Polsce zbyt często. W tym kontekście Komitet Praw Człowieka wezwał rząd Prawa i Sprawiedliwości do przyjęcia „prawa antydyskryminacyjnego”.

Warto jednak wspomnieć, że Komitet Praw Człowieka nie może w żaden sposób ukarać Polski, więc rząd PiS nie musi się stosować do jego zaleceń, jeśli nie ma takiej woli politycznej.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


bh

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również