UDOSTĘPNIJ

Irański sąd podtrzymał wyrok kary śmierci dla Sohelia Arabiego za obrazę proroka Mahometa we wpisie na portalu społecznościowym Facebook. O sytuacji 30-letniego Irańczyka informuje Human Rights Watch.

Arabi został aresztowany wraz z rodziną w 2013 roku i przez trwające 10 miesięcy śledztwo nie miał możliwości kontaktu z prawnikiem. Vahid Moshkhani, adwokat skazanego, twierdzi, że jego klient został zmuszony do złożenia obciążających go zeznań.

30 sierpinia br. irański sąd uznał, że 30-letni mężczyzna w swoich 8 wpisach obraził na Facebooku Mahometa , szerzył wrogą propagandę i obraził głowę państwa.

24 listopada br. sąd podtrzymał wyrok kary śmierci i młody ojciec 5-letniej dziewczynki czeka na jego wykonanie. Organizacje chroniące praw człowieka walczą z czasem by go uratować.

Eric Goldstein z Human Rights Watch zaapelował o pomoc dla Irańczyka i powiedział, że to szokujące, że ktoś może zostać skazany na śmierć z powodu postów zamieszczonych w internecie. Z kolei Amnesty International apeluje o wysyłanie pism do władz Iranu z prośbą o ułaskawienie skazanego na powieszenie młodego mężczyzny.

Ratunkiem na Arabiego może być przepis w irańskim prawie mówiący o tym, że kara może zostać złagodzona gdy skazany obraził Mahometa w napływie złości, cytując inną osobą lub przez pomyłkę. Wtedy zamiast kary śmierci zostałby ukarany 72 uderzeniami batem.

źródło: hrw.org

24 KOMENTARZY

  1. Co za beznadziejny, poprawno-polityczny tytu… Kara śmierci nie jest za wpis, tylko za naruszenie szariatu. Podobnie, jak kogoś zabijesz młotkiem to kara będzie nie za użycie młotka, tylko za odebranie życia. A propos, jeżeli dziecięta neostrady myślą, że w internetach można sobie spokojnie mówić co im się podoba – niech przeczytają ten artykuł raz jeszcze….

  2. Jebnij się w czerep boś głupi jak but. Za znieważenie może być kara grzywny czy tam krótka odsiadka (w przypadku gróźb karalnych), ale na litość boską, żadnej KARY ŚMIERCI.

  3. tam kara śmierci za wpisy a u nas nie wiele lepiej ;] młodzi ludzie idą siedzieć za głupi wpis podpięty jak zwykle pod szerzenie nienawiści na tle rasowym czy religijnym ;] a tym czasem sędziowie pijani potrącają ludzi na pasach i dostają w pracy podwyżkę ;] już chyba wole iran :D

  4. Zabawne jak ludzie nie rozumieją, co czytają :) Proponuję raz jeszcze… i jeszcze raz… potem policzyć do 10, zanim się skomentuje….

    Gdzie w moim komentarzu jest zgoda na szariat ? Pisałem wyłącznie o pomyleniu przyczyny ze skutkiem… A przyczyną jest szariat właśnie, a nie sam fakt skomentowania.

  5. A na obraze Kosciola Katolickiego tak sobie pozwalaja bezkarnie,nawet jednego bata nie dostaja. I o dziwo otrzymuja za to podziekowania od tych,ktorym zalezy na znieslawieniu Kosciola,a co za tym idzie,odsuniecia jak najwiekszej grupy Katolikow od swojej religii.

  6. I niech mi ktoś powie, że przed rewolucją, za rządów szacha Pachlawiego mieli gorzej niż teraz. Jak można było zamienić Brytyjski imperializm na islamski zamordyzm? Ale czasy mamy niestety zupełnie bez ikry. Kiedyś mocarstwo zmieniało świat pod siebie i niosło swoją kulturę i mentalność tym których uważało za zacofanych. A dziś? Dziś to samo mocarstwo zmienia się pod wpływem tych samych zacofańców. Albo Brytyjczycy się ogarną i zobaczą co się u nich dzieje, albo za kilkadziesiąt lat będziemy wspominac jak to było fajnie w Anglii przed ichnią Islamską Rewolucją….

  7. I jeszcze jak ktoś powie że chrześcijaństwo jest pokojową religią to od razu naskakują że "Jak to, a krucjaty? A palenie na stosie to co?". Noż kurna. Ręce mi opadają jak takie debilizmy na necie wyczytuję w komentarzach.

  8. I jeszcze jak ktoś powie że chrześcijaństwo jest pokojową religią to od razu naskakują że "Jak to, a krucjaty? A palenie na stosie to co?". Noż kurna. Ręce mi opadają jak takie debilizmy na necie wyczytuję w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ