UDOSTĘPNIJ
fot. wikimedia.org

Centralna Agencja Wywiadowcza zdecydowała się, na odtajnienie istotnych dokumentów dotyczących Stefana Bandery i jego działalności. Wyczytać w nich można, jak amerykanie postrzegali jego działalność i ukraińskie państwo, które stworzył. Informacje CIA ujawniają także, czyim agentem był zbrodniarz. 

W elektronicznej bibliotece CIA zamieszczono 293 strony dokumentów, dotyczących tylko  Stefana Bandery, lidera Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Dokumenty jasno stawiają sprawę, jeśli chodzi o działalność i profil polityczny opisywanego. Nazywa się go w nich hitlerowcem, faszystą i niemieckim szpiegiem.

Amerykanie potwierdzają także, że Bandera był agentem III Rzeszy i pracował pod pseudonimem operacyjnym „Consul II”. Wyraźnie stwierdzono także, że współpracował on po wojnie z CIA.

Państwo bezprawia

Stefan Bandera miał być jedynie niemieckim narzędziem do spełniania polityki etnicznej Berlina, wyrażającej się w czystkach i wywózkach. Okazuje się także, że był zupełnie nieprzydatny poza granicami Ukrainy zachodniej, gdyż tylko tam był znany. W dokumentach kierowane przez niego państwo nazywane jest „skundlonym”, odznaczającym się wyjątkowym okrucieństwem. Takim, w którym nie panuje żadne prawo w przeciwieństwie nawet do tych totalitarnych.

Haniebna historia

Autor raportu o Banderze opisuje także jego ofiary. Ukraińskie państwo, którym kierował, istniało jedynie pięć tygodni, jednakże ilość jego ofiar, jak na tak krótki czas, jest zatrważająca. Statystyki wymieniają: 15 tys. Żydów, 3 tys. Ukraińców oraz kilka tysięcy Polaków. Pracownik CIA skrytykował także tych, gloryfikujących tę krótkotrwałą historię, twierdząc, że korzystają z wad ludzkiej pamięci i przedstawiają epizod ten jako bohaterski.

Twórca dokumentów jest zdania, że powinno zadziać się na odwrót. Twierdzi, że ewentualna niepodległa Ukraina w przyszłości powinna wymazać ze swojej historii ten „haniebny hitlerowski, faszystowski epizod, który przyniósł tylko wstyd, hańbę i cierpienie”.

źródło: tojuzbylo.pl

9 największych psychopatów wszech czasów

20 oznak, że III wojna światowa właśnie się zaczęła

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również