UDOSTĘPNIJ
fot. pixabay.com

Jak wynika z ostatniego badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej, w ciągu ostatnich 20 lat zwiększyła się liczba Polaków z pozytywnym nastawieniem do Żydów.

Mimo że wciąż więcej Polaków darzy niechęcią Żydów (32%) to w ciągu ostatnich dwóch dekad wzrosła liczba osób darząca naród żydowski sympatią (wzrost do 28%). W porównaniu z podobnym badaniem na początku lat 90. (kiedy deklarujących niecheć do Żydów było trzykrotnie więcej niż tych, którzy nie żywili niechęci) zauważa się ogromną zmianę w stosunku Polaków do Żydów.

Jeśli chodzi o ogólny bilans stosunków polsko-żydowskich to według 62% pytanych jest on neutralny, 26% uważa go za korzystny dla Żydów a 12% dla Polaków.

Blisko połowa Polaków (44%) uważa, że Polacy i Żydzi wyrządzili sobie nawzajem tyle samo krzywd; 26% twierdzi, że ze strony Polaków Żydów spotkało więcej złego niż dobrego a 11%, że więcej dobrego niż złego.

Ponad połowa Polaków (55%) uważa, że podczas IIWŚ było więcej przypadków pomagania Żydom przez Polaków niż mordów i donosów. Według 48% pytanych jeśli takie sytuacje się zdarzały to były one marginesem. 63% pytanych twierdzi, że można być jednocześnie Żydem i Polakiem.

Słaba obecność Żydów w Polsce (ok. 7 tys. osób – przyp. red.) powoduje, że Żyd stał się w dużej mierze figurą symboliczną, a jego społeczny obraz jest oparty na zakorzenionych w przeszłości stereotypach – podsumowuje badanie CBOS.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh, źródło: CBOS

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułIKEA wycofa ze sprzedaży ostre narzędzia bo imigrant zamordował nożem
Następny artykułW zaawansowanej ciąży pije na umór. Policja rozkłada ręce
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również