UDOSTĘPNIJ
Były więzień obozu Auschwitz-Birkenau pozwał niemiecką telewizję ZDF za użycie zwrotu „polskie obozy zagłady”. Pierwsza rozprawa w procesie odbyła się przed krakowskim sądem. 
Jak tłumaczy były więzień, krakowianin Karol Tendera, użycie tego zwrotu jest „wypaczeniem historii”. Świadkami w sprawie przeciwko niemieckiej telewizji byli Stefan Lipiak oraz żona Karola Tendery, Stefania. Przekonywali, że były więzień od wielu lat działa na rzecz edukacji o byłych niemieckich obozach zagłady.
– Mąż ma bardzo emocjonalnie reaguje na takie zjawiska. Od razu kieruje swoje uwagi do organizacji kombatanckich i prasy swoje uwagi. Napisał nawet do prezydenta Obamy.[kiedy ten użył zwrotu „polskie obozy” – dop. red.]
Tendera przekonuje, że telewizja ZDF umyślnie użyła zwrotu „polskie obozy zagłady”, po to, by „umniejszyć rolę Niemców w koszmarze Holokaustu”. Dodaje, że wypacza to świadomość historyczną młodzieży, a efekty już są widoczne.

 – Prowadziłem w Oświęcimiu zajęcia historyczne dla młodych Niemców. Jeden z nich podniósł rękę i zapytał się mnie, czy to prawda, że Polacy budowali w Polsce obozy zagłady – mówi Tendera – to kłamstwo historyczne, z którym będę walczył.

– Pan Karol domaga się przede wszystkim od telewizji ZDF przeprosin, zarówno w mediach niemieckich, jak i polskich – wyjaśnia mecenas reprezentujący Tenderę, Szymon Topa. Mężczyzna będzie się również domagał 50 tys. euro na cele społeczne. Ma to związek z tym, że telewizja w najlepszym czasie antenowym jest oglądana przez ponad 6 mln Niemców.

Prawnicy telewizji nie chcą komentować sprawy. Próbowali jednak oddalić pozew ze względu na braki formalne. Podkreślają również, że zwrot został użyty w zapowiedzi filmu, a nie w samym materiale.

„Polskie obozy” nagminnie pojawiają się w mediach. W samym 2009 roku użyto go 103 razy, aż 20 w mediach niemieckich.

źródło: radiokrakow.pl

Fot. K. Surówka

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułNatemat strollowany. „Administrator KORWiN nie wylogował się po informatyce”
Następny artykułRosja: Sąd nakazał eksmisję polskiego konsulatu
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również