UDOSTĘPNIJ
źródło: pixabay.com, flickr.com, wikimedia.org

Według ekspertów, po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do Polski może wrócić nawet 400 tys. polskich emigrantów. Jednak niekoniecznie będą chcieli zostać w Polsce. Bardzo możliwe, że ludzie ci wybiorą się ponownie na emigrację.

Według Krzysztofa Inglota z Work Service, nawet 400 tys. osób może wrócić do Polski z Wielkiej Brytanii. Wszystkie te osoby, to obywatele polscy, którzy wyemigrowali do UK po 2012 roku i jak dotąd nie otrzymali pozwolenia na pobyt stały. O takie pozwolenie trzeba ubiegać się bowiem 5 lat.

„Potencjalnie do Polski może wrócić między 120 a 400 tys. osób. Wpływ na to mieć będzie brak uelastycznienia procedury wydawania pozwoleń na pobyt stały” – mówi Inglot.

Prognozy Inglota potwierdza ekonomista Stanisław Gomułka, który widzi w powrocie Polaków do Polski nadzieję dla naszego kraju.

Inglot nie widzi jednak w tym powrocie nadziei dla Polski. Wręcz przeciwnie. Według niego, powracający z Wysp Polacy niechętnie wróciliby na polski rynek pracy, gdzie musieliby się godzić ze znacznie niższymi zarobkami. Kierunki emigracji widzi zwłaszcza w Niemczech i Francji.

„Niemcy mają w tym momencie szacowany przez ministerstwo pracy deficyt do 2030 r. na poziomie nawet 10 mln pracowników. Tamtejsza gospodarka w tej chwili jest w stanie przyjąć każdą liczbę pracowników w perspektywie następnych 15 lat” – twierdzi ekspert Work Service.

Dodaje jednak, że ci, którzy myśleliby raczej o stałym pobycie, a nie pieniądzach, za cel emigracji wybraliby Francję.

„Najwięcej osób znajdzie swoje miejsce we Francji. To będą te osoby, które myślą o pobycie stałym, a te osoby, które wyjechały tylko po pieniądze, będą jechać do Niemiec”.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: tvn24bis.pl
pt

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułSzybki koniec Studio Yayo? Odcinek usunięto, są skargi
Następny artykułRosja ulokuje systemy rakietowe na wyspie Sachalin
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również