UDOSTĘPNIJ
fot. wikimedia commons

Zachodnie media głównego nurtu są przekonane, że wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej jest jedynie formalnością. Choć podobną pewność okazywano podczas referendum ws. Brexitu czy wyborów w USA, co zakończyło się kompromitacją, to obstawienie zwycięstwa Tuska nie wydaje się specjalnie ryzykowne. Nie słychać bowiem o żadnym kontrkandydacie, który mógłby mu zagrozić. Jeszcze. 

Według Financial Times, Beata Szydło sondowała część krajów członkowskich UE ws. ich poparcia dla innego kandydata: Jacka Saryusz-Wolskiego. Polityk ten został deputowanym do Parlamentu Europejskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Media błyskawicznie nagłośniły wiadomość, a Saryusz-Wolski podsycił jeszcze plotki. Dzień po wycieku, polityk opuścił Platformę Obywatelską i wstąpił do Polski Razem Jarosława Gowina.

Trudno jednak doszukać się powodu, dla którego jakikolwiek kraj członkowski UE miałby głosować na Saryusza-Wolskiego. Beata Szydło chce to zmienić zaczynając od najważniejszego kraju Unii – Niemiec.

Według informacji Roberta Mazurka z RMF Beata Szydło zaplanowała na dziś rozmowę telefoniczną z Angelą Merkel. Miały paść trzy argumenty:

1. Donald Tusk nie zapobiegł Brexitowi;
2. Donald Tusk pozostawał bierny ws. kryzysu migracyjnego;
3. Donald Tusk angażuje się w sprawy krajowe, otwarcie walcząc z legalnie wybranym rządem.

Nie wiadomo, czy Merkel da się przekonać do głosowania przeciw Tuskowi. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że opozycja błyskawicznie wychwyciła hipokryzję rządu. PiS bardzo długo opierał się na retoryce miażdżącej donoszenie na Polaków Niemcom i innym krajom UE. Teraz jednak Beata Szydło osobiście skarży się na Tuska Angeli Merkel.

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułHolandia: Nieoczekiwany zwrot akcji i zmiana miejsc na finiszu kampanii
Następny artykuł„Amerykańscy żołnierze” masowo okradają Polki. Mają sposób na „romans”
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również