UDOSTĘPNIJ

Narody Polski i Wielkiej Brytanii pogrążyły się w żałobie po tym, jak odszedł od nas wielki bohater II wojny światowej. Mężczyzna, który pomógł Brytyjczykom pokonać Luftwaffe, po niemalże stu latach życia spoczął na jednym z londyńskich cmentarzy. 

Franciszek Kornicki urodził się 18 grudnia 1916 roku w Wereszynie. Lotnikiem został jeszcze w II RP, a po wybuchu wojny w 1939 roku wyemigrował przez Rumunię do Francji, gdzie przebywał do jej kapitulacji w 1940 roku, wtedy też odpłynął do Wielkiej Brytanii. Na Wyspach przydzielono go doświadczonego Dywizjonu 303, a następnie do nowo powstałego Dywizjonu 315. W 1943 roku objął dowództwo nad Dywizjonem 308, stając się najmłodszym dowódcą w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Bohater zmarł 16 listopada, a w żałobie pogrążyły się dwa narody, którym służył. Bohatera pochowano w ostatni czwartek.

Lotnik w Royal Air Force służył do 1972 roku, kiedy odszedł na emeryturę. Wielokrotnie był odznaczany: Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i trzykrotnie Krzyżem Walecznych, a także Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

ZOBACZ TAKŻE: Odszedł człowiek, który na zawsze odmienił historię Polski

Narody w żałobie

Kornicki był szanowaną postacią zarówno nad Tamizą, jak i nad Wisłą. Jego śmierć pogrążyła w żałobie całą Europę, która również jemu zawdzięcza wolność i pokój. Wielki polski bohater został pochowany wraz ze swoją żoną Patience, która zmarła 9 dni po nim. Pogrzeb na londyńskim cmentarzu Northwood odbył się w asyście polskich lotników, którzy specjalnie na tę okazję udali się za Kanał Angielski.

We wrześniu tego roku Franciszek Kornicki zwyciężył w plebiscycie dziennika „The Telegraph” i RAF na twarz wystawy z okazji stulecia Królewski Sił Powietrznych, która odbędzie się w przyszłym roku. Jego podobizna umieszczona zostanie obok samolotu  Spitfire VB BL614, używanym przez polskich lotników w Zjednoczonym Królestwie.

ZOBACZ TAKŻE: Fantastyczne zwycięstwo Polaka! Pokonał Brytyjczyków na ich własnym polu (video)

Colonel Franciszek Kornicki, the last wartime Polish squadron commander and legendary 303 Squadron pilot, has been laid…

Opublikowany przez Polish Embassy UK na 30 listopada 2017

źródło: wikipedia.org/fakt.pl

Ta polska wieś ZACHWYCA ludzi na całym świecie!

Czy za chwilę nadejdzie KONIEC ŚWIATA? Oto znaki!

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również