Rodzina może otrzymać wysoki rachunek
Zdjęcie poglądowe Piotr Molecki/East News
Irmina Jach - 20 Listopada 2020

Rodzina zmarłego na COVID pokazała rachunek. Można zaniemówić, ostrzegają przed horrendalnymi opłatami

Rodzina osoby, która zmarła z powodu powikłań COVID-19, musi liczyć się z absurdalnie wysokimi kosztami. Wyciekły cenniki zakładów, które zajmują się przygotowaniem zwłok do pochówku oraz organizacją ceremonii pogrzebowej. Właściciele domów pogrzebowych znaleźli świetną okazję do zarobku. Można zaniemówić.

Rodzina, która planowała pochówek swojego bliskiego, przeżyła ogromny szok. Gdy krewni zmarłego na COVID-19 zwrócili się do spółki MPUK, należącej do warszawskiego samorządu, nie spodziewali się, że trzy pozycje, które znalazły się na rachunku, pochłoną połowę zasiłku pogrzebowego.

Urzędnicy zadzwonią i zapukają do ogromnej grupy Polaków. Czas do końca listopada, grozi kara nawet 5 tys. złUrzędnicy zadzwonią i zapukają do ogromnej grupy Polaków. Czas do końca listopada, grozi kara nawet 5 tys. złCzytaj dalej

Rodzina przeżyła szok, gdy zobaczyła rachunek z zakładu pogrzebowego

Rodzina czterdziestolatka chorego na COVID-19, który zmarł nie doczekawszy skierowania do szpitala, była zmuszona zaplanować pogrzeb swojego krewnego. Sytuacja była szczególnie tragiczna, bowiem mężczyzna osierocił dwójkę dzieci. Koszty ceremonii powiązane z przyczyną zgonu dobiły bliskich denata.

- Jest to przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić. Doliczono nam 114 złotych za worek na ciało. MPUK wyliczyło usługę dodatkową, między innymi dezynfekcję auta po transporcie osoby zmarłej na COVID-19. To 1180 złotych - zwierzyła się rodzina.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

- Rodziny powinny przygotować się na dodatkowe koszty pogrzebu w sytuacji epidemicznej - apeluje krewna zmarłego, która nie spodziewała się, że przejazd karawanu z ciałem zmarłego na cmentarz będzie kosztował blisko 800 złotych.

Zasiłek pogrzebowy wynosi obecnie 4 tysiące złotych. Transport ciała po Warszawie wraz z dezynfekcją karawanu i opłatą za worek pochłonęły ponad połowę tej sumy. Niestety, ZUS nie planuje podwyższenia kwoty świadczenia za względu na pojawienie się nowych, sytuacyjnych usług.

By pieniędzy wystarczyło, rodziny denatów musiałyby korzystać z najtańszych rozwiązań. Kwota zasiłku wystarczy na kremację zmarłego w najtańszej tekturowej trumnie, która kosztuje 150 złotych oraz urnę z najniższej półki cenowej.

Wina nie leży po stronie zakładów pogrzebowych. Przedsiębiorstwa muszą realizować treść rozporządzenia rządu, w którym zalecono, by: "w przypadku przekazania zwłok do spopielenia umieścić pierwszy worek ze zwłokami w drugim worku i dodatkowo dezynfekować powierzchnię zewnętrzną kolejno każdego worka przez spryskanie płynem wirusobójczym".

Dzisiaj grzeje:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia, niebezpieczeństwo jest ogromne. Dotyczy ponad 8 mln Polaków
 3. Decyzja zapadła, nowe przepisy już weszły w życie. Wielkie zmiany dla żłobków i przedszkoli, rodzice powinni wiedzieć
 4. Nie żyje polityk partii rządzącej. Dramatyczne wieści obiegły Polskę


Obowiązkowe jest także odkażanie kapsuły transportowej, a także samej trumny. Osoby, które zostają zaangażowane do przewozu ciała, muszą mieć na sobie kombinezon lub fartuch, maseczkę z filtrem klasy N95/FFP2, rękawiczki. MPUK wyceniła czynności zabezpieczające na 520 złotych, dezynfekcję karawanu na 620 złotych, worki foliowe na zwłoki na 45 złotych, a worek na trumnę na 69 złotych.

- Powyższe pozycje dotyczą zwrotu kosztów poniesionych przez spółkę w związku z realizacją pogrzebów osób zmarłych na COVID-19 - podkreślają przedstawiciele spółki.

- W mojej ocenie koszt dezynfekcji nie powinien być aż tak wysoki. Generalnie nie ma znaczących podwyżek kosztów pogrzebów osób zmarłych na COVID-19 - nie zgodził się z przedsiębiorstwem Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Objawy chorej wątroby widoczne gołym okiem. Pod żadnym pozorem ich nie lekceważcie
 3. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
 4. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
 5. Świerzyński najpierw miał dziecko z 16-latką, potem porwali mu syna. Młody chłopak mógł umrzeć
 6. Otworzyli testament Gulbinowicza. Niewiarygodne, co stanie się z częścią jego majątku
 7. Bogata w witaminy i wspierająca odporność surówka z kiszonej kapusty, pozycja obowiązkowa do jesiennego obiadu. Nie da się jej oprzeć
 8. Niestosowne słowa fanki na temat “Rolnik szuka żony”. Manowska dała jej popalić, bezpośrednia do bólu
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News