Polacy odetchną z ulgą
istockphoto.com XiFotos
Irmina Jach - 17 Listopada 2020

Ujawniono, co czeka Polaków już 10 grudnia. Fantastyczna wiadomość ws. koronawirusa, trzeba trzymać kciuki

Polacy mają powody do radości. Sytuacja epidemiologiczna na terenie kraju - według ministra zdrowia - uległa powolnej stabilizacji. Również eksperci nie mają wątpliwości, że czwartek 10 grudnia może być przełomową datą. Już w przyszłym miesiącu mogą czekać nas ogromne zmiany. Trzeba trzymać kciuki.

Polacy usłyszeli pozytywne wiadomości. Według dr Franciszka Rakowskiego, kierownika projektu modelu epidemiologicznego Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego (ICM) i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego sytuacja epidemiologiczna w kraju została ustabilizowana. Z każdym tygodniem będzie coraz lepiej.

Widok grobu Marka Perepeczki 15 lat po śmierci przyprawia o łzy. Bardzo smutneWidok grobu Marka Perepeczki 15 lat po śmierci przyprawia o łzy. Bardzo smutneCzytaj dalej

Polacy usłyszeli dobre wiadomości

We wtorek 17 listopada Ministerstwo Zdrowia opublikowało kolejny raport dotyczący sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Podczas ostatniej doby zarażenie koronawirusem potwierdzono u 19 152 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 357 osób, z czego 70 nie cierpiało na żadne choroby przewlekłe. Wygląda na to, że liczba zakażeń nieustannie spada.

Zdaniem dr Franciszka Rakowskiego na zmniejszenie dziennej liczby zakażeń może być spowodowane kilkoma czynnikami. Przede wszystkim zadziałały restrykcje reżimu sanitarnego wprowadzone przez rząd. Istotne są również zmiany w systemie testowania w kierunku SARS-CoV-2. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 41,9 tysiąca testów, dopuszczono też testowanie testami antygenowymi, które są znacznie szybsze niż genowe.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Badania pokazują, że w Stanach Zjednoczonych do dużej liczby zakażeń dochodziło w restauracjach i klubach. W Polsce brakuje tak dokładnych danych. Wiadomo jednak, że do 70 procent zakażeń dochodzi poza miejscem pracy i ośrodkami medycznymi. Ograniczenie kontaktów miało więc znaczący wpływ na rozwój pandemii.

- Zakładamy, że wszystkie restrykcje miały wpływ. Jednak jedną z najważniejszych było zamknięcie szkół, a następnie zredukowanie przygodnych kontaktów. Dzięki zamknięciu galerii, restauracji i siłowni obniżono ruch ludzi i zmniejszono częstotliwość kontaktów - skomentował ekspert.

Specjalista uważa, że przeprowadzenie dokładnych badań dotyczących tego, które z wprowadzonych obostrzeń przyniosły najlepsze efekty, jest konieczne, gdyż mini lockdown, który obowiązuje obecnie, nie jest jedynym, z którym w najbliższej przyszłości zmierzą się Polacy.

- Chodzi o to, żeby następnym razem jeśli zaistnieje konieczność wprowadzenia restrykcji, działania rządu były precyzyjne i mniej bolesne dla gospodarki - podkreślił.

Rząd zapowiedział, że przynajmniej do końca listopada Polacy nie mogą liczyć na cofnięcie zakazów. To właśnie one mają spowodować znaczny spadek dziennej liczby zakażeń niebezpiecznym patogenem, którego skutki - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - będzie można zobaczyć już wkrótce.

Dzisiaj grzeje:

1. Porażająca wiadomość dot. pogrzebu Gulbinowicza. "Nie było identycznej kary w Polsce przez tysiąc lat"

2. Wyciekło dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Wiadomo, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami

3. Dramatyczna relacja pacjentów z polskiego szpitala. Byli bezsilni, wszystko za zamkniętymi drzwiami

- Liczby zakażeń będą stopniowo spadały, aż osiągną pułap kilkunastu tysięcy dziennie. Oczekujemy, że około 10 grudnia dzienna liczba zakażeń będzie się wahać w granicach 12-13 tysięcy przypadków. Później tendencja spadkowa zostanie zatrzymana, ponieważ najprawdopodobniej rząd zacznie stopniowo łagodzić restrykcje. Jeśli będzie to przeprowadzać stopniowo, jest szansa, że nie dojdzie do kolejnego gwałtownego wzrostu zakażeń - podsumował.

To doskonała wiadomość dla Polaków. Wszystko wygląda na to, że jeśli prognozy ekspertów się spełnią, obywatele naszego kraju będą mogli liczyć na relatywnie normalne obchody świąt Bożego Narodzenia. Żeby osiągnąć ten cel konieczne będzie jednak stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego wprowadzonego przez rząd. Słowa ekspertów zdają się potwierdzać dzisiejsze wypowiedzi ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, podczas konferencji prasowej.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zatrważająca relacja ratownika pogotowia. Do pacjentki dotarli 6 godzin po wezwaniu, konsekwencje były opłakane
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Wiadomo, co stanie się przed pogrzebem Gulbinowicza. Media donoszą także o zaskakującym miejscu spoczynku
  4. Monstrualny potwór nagle wyszedł z wody. Ludzie zamarli, mamy nagranie, tylko dla odważnych
  5. Rzecznik rządu zabrał głos ws. ograniczeń w przemieszczaniu się w Boże Narodzenie. Ważna wiadomość dla wszystkich Polaków
  6. Kulinarne mistrzostwo - ziemniaki pieczone w piekarniku, które smakują jak z ogniska. Od razu poczujesz smak beztroskich, wakacyjnych chwil
  7. Produkował nielegalnie na wiejskim odludziu. Policjanci odkryli gigantyczne ilości niebezpiecznych substancji

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Portal ABC Zdrowie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News