kardynał Gulbinowicz zarobki
Piotr Molecki/East News
Joanna Szwalikowska - 18 Listopada 2020

Właśnie ujawniono, ile zarabiał miesięcznie Gulbinowicz. "Gdyby wierni dowiedzieli się, doznaliby wstrząsu i niesmaku"

Kardynał Gulbinowicz zmarł 16 listopada, niedługo po tym, jak odebrano mu przywileje, w związku z ciążącymi nad nim oskarżeniami o pedofilię. Media ujawniły właśnie, ile miesięcznie zarabiał duchowny. W dodatku praktycznie nie musiał on wydawać pieniędzy na utrzymanie, mógł więc zgromadzić pokaźną fortunę.

Kardynał Gulbinowicz odszedł w poniedziałek 16 listopada przed południem, miał 97 lat. Wiadomość o jego śmierci została przekazana w mediach społecznościowych Konferencji Episkopatu Polski. Jak informowano, duchowny cierpiał na ostre zapalenie płuc, a także niewydolność krążeniowo-oddechową, co w konsekwencji doprowadziło do jego śmierci.

Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjamiWłaśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjamiCzytaj dalej

Ile zarabiał kardynał Gulbinowicz? Media właśnie ujawniły całą prawdę

Kardynał Henryk Gulbinowicz mógł pozostawić po sobie horrendalną fortunę. Jak wynika z doniesień "Super Expressu", każdego miesiąca otrzymywał on z Watykanu niemal 25 tysięcy złotych. Dodatkowo, w zasadzie nie musiał na nic wydawać otrzymanych pieniędzy, ponieważ miał zapewnione utrzymanie.

Jak każda osoba duchowna, kardynał pozostawił po sobie testament, w którym zapisano ostatnią wolę hierarchy kościelnego. Jego odczytanie odbyło się wczoraj, jednak nie wiadomo, czy treść zostanie publicznie ujawniona. Jaki może być tego powód? Otóż duchowny miał okazję zgromadzić ogromny majątek.

- Gdyby wierni dowiedzieli się, jaką fortunę zebrał kardynał, doznaliby wstrząsu i niesmaku - zdradził jeden z wrocławskich księży w rozmowie z "Super Expressem".

Dożywotnia pensja kardynała wynosi obecnie 5 tys. euro, czyli niemal 25 tys. złotych miesięcznie. Nie potrzeba tutaj geniusza matematycznego, aby obliczyć, ze roczny dochód jest ogromny i opiewa na przeszło ćwierć miliona złotych. Jest to zatrważająco wysoka kwota, zważając na to, iż duchowny niemal nie miał wydatków.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Kardynał Gulbinowicz nie musiał wydawać pieniędzy na utrzymanie i bieżące wydatki. Miał zapewniony przez Kośćiół dach nad głową oraz utrzymanie, w związku z czym był w stanie odkładać nawet całą swoją miesięczną pensję.

Prawdopodobnie majątek zmarłego duchownego odziedziczy jego rodzina. Ostateczna kwota zostanie jednak pomniejszona o pewną kwotę. trafi ona na fundację św. Józefa opiekującą się ofiarami księży, które zostały wykorzystane seksualnie w dzieciństwie lub młodości. Taką decyzję podjął papież Franciszek. Nie wiadomo jednak, o jakiej kwocie dokładnie mowa.

- To będzie trudna decyzja. Nie można dać za mało, aby nie oburzyć, ale też nie można dać za dużo - z tego samego powodu - przekazał "Super Expressowi" rozmówca, jeden z wrocławskich księży.

Dzisiaj grzeje:

1. Z samego rana pojawił się komunikat Ministerstwa Zdrowia. Wiadomość dla wszystkich Polaków

2. Śmierć w „M jak miłość”. Nikt nie spodziewał się dramatu, uwielbiana para dopiero zaczęła układać sobie życie

3. Właśnie ujawniono, ile zarabiał miesięcznie Gulbinowicz. "Gdyby wierni dowiedzieli się, doznaliby wstrząsu i niesmaku"

- Pamiętajmy jednak o jednym. Kardynał Gulbinowicz znany był z tego, że rozdawał mnóstwo pieniędzy, choćby potrzebującym. Dlatego nie będę zdziwiony, jeśli okaże się, że większość fortuny przeznaczył już dawno na cele charytatywne - dodał.

Henryk Gulbinowicz zmarł w poniedziałek rano. Na kilka tygodni przed śmiercią papież Franciszek surowo ukarał go za molestowanie seksualne nieletnich. Został pozbawiony przywilejów biskupich, a także prawa do pochówku w katedrze. Według najnowszych doniesień, ma on zostać pochowany w Białymstoku.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Objawy chorób serca, które dostrzeżesz gołym okiem. Nigdy ich nie lekceważ
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Najczęściej pojawiający się objaw Covid-19. Ma go nawet 86% zakażonych, trzeba wiedzieć
  4. Ujawniono, co czeka Polaków już 10 grudnia. Fantastyczna wiadomość ws. koronawirusa, trzeba trzymać kciuki
  5. Widmo ogromnego strajku zawisło nad całą Polską. Konsekwencje mogą być katastrofalne
  6. Niezwykle pyszna surówka z ogórków kiszonych. Jest ważny powód, aby ją jeść
  7. Rząd kupił dla ARiMR 100 luksusowych aut. Trudno uwierzyć, ile kosztowały
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News