Kardynał Gulbinowicz rozgrzeszony
YouTube mediabrigadepl
Irmina Jach - 16 Listopada 2020

Dziennikarze ujawnili. Wszystko wydarzyło się tuż przed śmiercią kardynała Gulbinowicza

Kardynał Gulbinowicz zmarł w poniedziałek, 16 listopada, przed południem, w wieku 97 lat, o czym poinformowała w mediach społecznościowych Konferencja Episkopatu Polski. Na duchownym ciążyły publiczne oskarżenia o molestowanie seksualne, krycie księży pedofilów oraz współpracę z SB. Zwierzchnicy pozbawili go wielu praw. Okazuje się jednak, że przed śmiercią kardynała doszło do przełomu.

Kardynał Gulbinowicz trafił do szpitala na początku ubiegłego tygodnia. Duchowny cierpiał na ostre zapalenie płuc oraz niewydolność krążeniowo-oddechową, które w konsekwencji doprowadziły do śmierci. Z informacji wynika, że w momencie przyjęcia do szpitala wynik przeprowadzonego testu na koronawirusa był ujemny. Trwa jednak weryfikacja, czy hierarcha nie zaraził się patogenem podczas pobytu w placówce. Wiemy, co wydarzyło się tuż przed jego śmiercią.

Od dzisiaj nowe zasady kwarantanny w całej Polsce. Mamy potwierdzenie, sanepid rezygnujeOd dzisiaj nowe zasady kwarantanny w całej Polsce. Mamy potwierdzenie, sanepid rezygnujeCzytaj dalej

Kardynał Gulbinowicz nie żyje

Kardynał Gulbinowicz przez dekady uważany był za legendę Solidarności i człowieka bez skazy. Przed laty otrzymał od prezydenta Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Order Orła Białego. Został uhonorowany również Orderem Uśmiechu, Nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz honorowym obywatelstwem Wrocławia.

Przez wiele lat, od czasu przejścia na emeryturę, hierarcha kościelny prowadził spokojne życie. Opinia publiczna usłyszała o nim ponownie 6 listopada, gdy Nuncjatura Apostolska w Polsce podała, że kardynał Gulbinowicz otrzymał zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Duchowny został zmuszony również do wpłacenia "pewnej sumy pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji św. Józefa powołanej przez Konferencje Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich".

Przez ostatnie lata kardynał Gulbinowicz był oskarżany o molestowanie seksualne, krycie księży pedofilów oraz współpracę z SB. Przed rokiem informatyk z Wrocławia opowiedział o swoim dramacie związanym z wizytą w kurii wrocławskiej na łamach "Gazety Wrocławskiej".

- W nocy, kiedy Pan Przemysław udał się na spoczynek, do jego pokoju wszedł ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz. Był ubrany po cywilnemu. Dopytywał się o edukację i plany związane z drogą życiową mojego klienta. W pewnym momencie zapytał go: czy nikt mu nie robi krzywdy oraz czy nikt go nie dotykał. Potem wsunął jego rękę pod kołdrę i zaczął go dotykać w majtki i masował jego miejsce intymne. (...) Sytuacja ta trwała kilka minut. Potem kardynał wyjął rękę z majtek mojego klienta, powiedział, że jest "ładnym chłopcem". Potem wyszedł. Pokrzywdzony nie spał do rana. Bał się - można było przeczytać w reportażu.

Sprawa, po trzech dekadach, znalazła swój finał w prokuraturze i w Watykanie. Kardynał Gulbinowicz miał poczuć się źle właśnie po ostatnim spotkaniu z wysłannikami Stolicy Apostolskiej, podczas którego duchowny dowiedział się, że wydano na niego wyrok.

Z informacji przekazanych przez Super Express wynika, że kardynał Gulbinowicz był świadomy tego, że wkrótce umrze. Podczas ostatnich godzin w domu księży emerytów na Ostrowie Tumskim, przed wyjazdem do szpitala, hierarcha kościelny poprosił o rozmowę księdza.

Dzisiaj grzeje:

1.Od dzisiaj obowiązkowe testy na koronawirusa dla grupy Polaków. Niespodziewana wiadomość

2. IMGW właśnie przekazał, śnieg i mróz już wkrótce w Polsce. Znamy konkretną datę, mieszkanki kraju mogą szykować ciepłe kurtki

3. Śmierć przyszła nagle. Nie żyje aktor znany z "M jak miłość", "Na wspólnej", "Barw szczęścia" i wielu innych serialów

Tuż przed utratą przytomności duchowny wyspowiadał się i otrzymał rozgrzeszenie za popełnione podczas życia czyny. Przyjął także sakrament eucharystii. Tuż przed śmiercią odwiedził go także kapłan, który modlił się nad konającym Henrykiem Gulbinowiczem. Wielu Polakom trudno uwierzyć, że doznał takiej łaski.

Kardynał Gulbinowicz, na mocy dochodzenia przeprowadzonego przez Stolicę Apostolską i decyzji papieża Franciszka, został pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze. Na ten moment nie wiadomo, gdzie spoczną jego zwłoki.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Najnowsze wyniki badań. Ozdrowieńcy powinni nosić maseczki?
  3. Dwa jamniki wkradły się do zagrody lwa. Dziki kot zareagował natychmiast
  4. Lekarz z SOR-u zdradził, co wyrabia się za zamkniętymi drzwiami. Polacy nie mieli pojęcia
  5. Zacznie się 18 listopada dokładnie o 18:00, mamy potwierdzenie. Ogromne utrudnienia, pojawią się tłumy
  6. Jerzy Owsiak usłyszał wyrok. "Świat się zmienia na naszych oczach"
  7. Makłowicz w końcu zdradził najlepszy przepis na tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami. Lepszego farszu nie można sobie wymarzyć
  8. Nadchodzą zmiany. Podczas konferencji MRiRW zapowiedziano wzmocnienie rodzinnych gospodarstw
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Super Express/Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News