Kardynał Dziwisz zarzuty
LUKASZ GAGULSKI/East News
Irmina Jach - 12 Listopada 2020

Kościół solidaryzuje się z kard. Dziwiszem i dziękuje za służbę przy boku papieża. Porażający komunikat episkopatu

Kardynał Dziwisz znalazł się w centrum zainteresowania mediów po emisji reportażu Marcina Gutowskiego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" oraz specjalnego raportu opublikowanego przez Watykan, z którego wynika, że Jan Paweł II i jego sekretarz, Stanisław Dziwisz wiedzieli o sprawie kardynała Theodore'a McCarricka, zamieszanego w aferę pedofilską. Kościół postanowił wziąć swojego pracownika w obronę.

Kardynał Dziwisz stał się niechlubnym bohaterem medialnego skandalu. Oskarżono go o tuszowanie pedofilii w kościele. Polacy i przedstawiciele innych narodów są wstrząśnięci głośnym raportem watykańskim, który powstał na zlecenie papieża Franciszka oraz dokumentem wyemitowanym przez TVN24. Hierarchowie kościelni zdają się nie przejmować bulwersującymi zarzutami.

Mateusz Morawiecki podjął decyzję ws. lockdownu. Zaapelował także do wszystkich PolakówMateusz Morawiecki podjął decyzję ws. lockdownu. Zaapelował także do wszystkich PolakówCzytaj dalej

Kardynał Dziwisz nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów

We wspomnianym reportażu przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy wskazujące na to, że kardynał Dziwisz uczestniczył w procederze tuszowania nadużyć seksualnych księży wobec nieletnich. Polski duchowny miał być zamieszany w sprawę molestowania w Legionie Chrystusa oraz sprawę oskarżonego o pedofilię amerykańskiego kardynała, Theodore'a McCarricka.

Sam kardynał Dziwisz, który do tej pory milczał na temat zarzucanych mu czynów, postanowił po raz pierwszy odnieść się do doniesień medialnych. Niestety, wykreowana przez niego narracja odbiega od tej, której oczekiwaliby Polacy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

- Zarzuty mają charakter zniesławiający. Mają zniszczyć służbę, pełnioną przeze mnie z pełną pokorą świętemu papieżowi, Janowi Pawłowi II (...). Nigdy nie przyjąłem pieniędzy w zamian za udział w mszach świętych, nigdy - podkreślam, nigdy - nie dostałem pieniędzy, by ukrywać czyny czy fakty przeznaczone dla uwagi Ojca Świętego - napisał kardynał Dziwisz.

- Nigdy i jeszcze raz nigdy nie wspierałem osób niegodnych w zamian za datki wpisane w jakąś perwersyjną logikę wymiany (...). Wielkoduszność i życzliwość wyniesione ze szkoły Świętego Jana Pawła II nie mogą pozwolić na jakiekolwiek manipulacje z czyjejkolwiek strony, choćby pod pretekstem szlachetnego obowiązku dziennikarskiego - dodał.

Zarzuty wobec siebie duchowny ocenił jako "tyleż skandaliczne, co bezpodstawne". Postanowił również zaapelować do mediów, by pełniły misję "w sposób roztropny i mądry, aby opinia publiczna nie była dalej zatruwana insynuacjami wyrządzającymi szkodę honorowi i szacunkowi dla prawdy faktów".

Kościół zdecydował się na obranie strony duchownego, który został oskarżony o bulwersujące czyny. Odpowiedzialnością za wyjaśnienie niekomfortowej dla kleru sytuacji obarczono komisję watykańską. To ona, według szefa KEP, ma zająć się weryfikowaniem zarzutów zawartych w reportażu.

- Mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości, zaprezentowane w tym reportażu, zostaną wyjaśnione przez odpowiednią komisję Stolicy Apostolskiej. Równocześnie chciałbym zauważyć, że Kościół w Polsce jest wdzięczny księdzu kardynałowi za jego wieloletnią służbę przy boku świętego Jana Pawła II - pisał szef Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup. Stanisław Gądecki.

Dzisiaj grzeje:

1. Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat dla seniorów. Chodzi o realizowanie recept

2. Aleksandra Kwaśniewska otworzyła przesyłkę i zamarła. Dopiero po chwili doszła do siebie, o co chodzi?

3. Pod osłoną nocy pojawiło się oświadczenie Dziwisza. Tysiące osób patrzy z niedowierzaniem

To najdłuższy komentarz, na jaki kardynał Dziwisz zdecydował się w ostatnim czasie. W przeszłości regularnie zasłaniał się niepamięcią. Dziennikarze nie kryją swojego zbulwersowania oświadczeniem duchownego oraz obroną ze strony kościoła katolickiego. Stwierdzono, że takie zachowanie powtórnie traumatyzuje ofiary przemocy i zawodzi katolików, którzy liczyli na szczerość i przeprosiny ze strony hierarchów.

- Opierająca się na długich okresach milczenia przerywanych kuriozalnymi oświadczeniami narracja Episkopatu, a także Dziwisza, jest typowa dla sprawców przemocy. Tyle tylko, że tu krzywdzili nie tylko pojedynczy duchowni, ale cała potężna machina używana do wyciszania spraw. Sprawca zawsze mówi: to nie ja. Zarzuty są kuriozalne. Byłem prowokowany. Nie pamiętam. Wcale tak nie było. To ja jestem ofiarą - napisano na portalu Wysokie Obcasy.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zostawiła niemowlę z kotem i wyszła tylko "na minutkę". Widok, jaki zastała po powrocie sprawił, że dech zaparło jej w piersi
  2. Gorące zdjęcie Joanny Jędrzejczyk w kąpieli. Pokazała wyrzeźbione ciało, co za nogi (FOTO)
  3. Nagłe, niewyobrażalnie smutne wiadomości. Nie żyje zasłużona Polka, odeszła na wieczną służbę
  4. Agata Duda wprawiła wszystkich w osłupienie. Ciężko uwierzyć, co zrobiła podczas uroczystości
  5. Mama przyszła odwiedzić grób 4-letniego synka, nie zastała nagrobka. Bulwersujące, do czego doszło
  6. Mężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiem
  7. Przełomowy dokument UE. Realne wsparcie otrzymają tysiące Polaków
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Wysokie Obcasy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News