informacje nie żyje kompozytor
Unsplash Prateek Gautam
Joanna Szwalikowska - 24 Listopada 2020

Kilka dni temu trafił do szpitala. Niestety, nie żyje wybitny Polak, potwierdzono tragiczne informacje

Tragiczne informacje z kraju. Nie żyje wybitny muzyk oraz kompozytor, Robert Jan Panek. Stworzył między innymi hejnał Białegostoku. Zmarł w wieku 87 lat we wtorek 24 listopada. Jak informują lokalne media, był zakażony koronawirusem.

Bardzo smutne informacje właśnie obiegły media. W wieku 87 lat zmarł Robert Jan Panek. Był bardzo cenionym muzykiem, kompozytorem, a także twórcą białostockiego hejnału. Z powodu zakażenia koronawirusem kilka ostatnich dni spędził w szpitalu. Niestety, medycy nie zdołali mu pomóc, zmarł dziś (wtorek 24 listopada).

Świerzyński skomentował Strajk Kobiet, wszystko poszło na żywo w TVP. Prowadzący zamarłŚwierzyński skomentował Strajk Kobiet, wszystko poszło na żywo w TVP. Prowadzący zamarłCzytaj dalej

Tragiczne informacje z kraju. Nie żyje Robert Jan Panek, wybitny kompozytor

Robert Jan Panek był znakomitym muzykiem, dyrygentem oraz kompozytorem. Jego odejście jest ogromnym ciosem dla polskiej kultury. Jego bliscy oraz lokalna społeczność pogrążyli się w żałobie oraz smutku.

Panek urodził się w 1933 roku w miejscowości Staszów w województwie świętokrzyskim. Ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Warszawie oraz Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie w klasie klarnetu. Z Białymstokiem związany był od 1960 roku, pracował tam między innymi w szkołach muzycznych, orkiestrze symfonicznej, był również kapelmistrzem orkiestr dętych.

Jedną z jego kompozycji mieszkańcy Białegostoku słyszą każdego dnia w południe z wieży ratuszowej. Kompozytor wygrał w 1996 roku konkurs na hejnał miejski. Sześć lat temu został natomiast nagrodzony Nagrodą Artystyczną Prezydenta Białegostoku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Muzyk dawał koncerty jako dyrygent w państwach takich jak, między innymi: Meksyk, Honduras, Turcja, Kuba czy Nikaragua. W latach 1992-1993 zaproszono go również do organizacji orkiestr wojskowych Litwy oraz Łotwy.

Kompozycje Panka wykonywano nawet na dworach królewskich w Sztokholmie czy Hiszpanii, w Watykanie, a także na igrzyskach olimpijskich, które odbyły się w Atlancie.

Jego działalność artystyczna została wielokrotnie doceniona. Otrzymał m.in.: nagrodę za upowszechnianie muzyki polskiej od Ministra Kultury Kuby, nagrodę Ministra Obrony Łotwy (1992), Ministra Obrony Turcji (1999), odznakę Zasłużony Działacz Kultury (1986) z okazji 30-lecia pracy artystycznej.

Dzisiaj grzeje:

  1. Wielkie zmiany dla emerytów już od 1 grudnia. ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłaty
  2. Masz dziecko? Czas jest tylko do końca listopada, możesz dostać dodatkowe pieniądze
  3. Ministerstwo przekazało kluczowe informacje dla wszystkich Polaków. Każdy musi się podporządkować

Panek był również autorem pięciu tomików wierszy. Są to utwory w większości traktujące o miłości czy przyrodzie, a także wiersze dla dzieci. Kompozytor był członkiem kabaretu seniorów „Szpilka” z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Panek był również autorem wielu fotografii pochodzących z jego licznych podróży. Fotografował również przyrodę Podlasia. Był autorem wystaw fotograficznych: “Ulice świata” (Galeria Politechniki, 2002), “Lwowskie impresje” (Klub Jubilat w Białymstoku, 2005), “Piękno przyrody naszego regionu” (Klub Kalina w Białymstoku, 2006) czy “Podlasie w fotografii Roberta Panka” (Klub Jubilat, 2006) i wiele innych.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Liczba zakażonych spada. Ekspert: cuda się nie dzieją
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Kolosalny błąd w liczeniu zakażonych w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało prawidłową liczbę
  4. Pacjentka bez spodni i bielizny na podłodze w polskim szpitalu, przykry widok. Jest oświadczenie szpitala
  5. Tragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje trzech księży, wszyscy zmarli w niedzielę
  6. Znacie kotlety ruskie? Świetny pomysł na tani i pyszny obiad, nie tylko dla fanów kultowych pierogów
  7. Podczas zakupów wykorzystywała niską cenę buraków. Studentka z Wrocławia została już zatrzymana
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Białystok Nasze Miasto PL, Wrota Podlasia PL

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News