Informacje
pixabay.com xaam-fotografiert
Klaudia Bochenek - 12 Maja 2020

Nie żyje wielka Polka. Rodzina przekazała tragiczne informacje

Informacje o jej śmierci potwierdziła nie tylko rodzina. Głos zabrała również jedna z ważnych instytucji w kraju. Swoimi decyzjami i odwagą zasłużyła się nie tylko dla kraju, ale też dla wielu rodzin i potrzebujących pomocy. Miała 92 lata.

Przykre informacje napłynęły od rodziny wybitnej i bohaterskiej Polki. To ogromna strata dla rodzimej historii.

Informacje o jej śmierci dotknęły setki osób

Eleonora Galica-Zaremba, pseud. Maja, nie żyje. Bohaterka miała 92 lata. Znana jest z upartej walki w zgrupowaniu "Kryska", batalion "Tum" w IV plutonie, IV kompanii. Jej zadaniem w czasie II wojny światowej i samego Powstania Warszawskiego było utrzymywanie łączności między plutonem a dowództwem.

Zygmunt ChajzerBliscy drżą z obaw o Zygmunta Chajzera. Chodzi o jego zdrowie, obecna sytuacja jest niebezpiecznaCzytaj dalej

- Z głębokim żalem informujemy, że zmarła Eleonora Galica-Zaremba ps. Maja, powstańcza sanitariuszka ze Zgrupowania "Kryska". Była wielkim przyjacielem młodzieży, harcerzy, wolontariuszy. Miała 92 lata. Będzie nam jej bardzo brakowało... - czytamy we wpisie Muzeum Powstania Warszawskiego opublikowanego na Facebooku.

- Mieliśmy dużo optymizmu. Nie uważaliśmy, że ta walka będzie taka dramatyczna. Wierzyliśmy, że Powstanie będzie udane. Tak każdy marzył. Byliśmy bardzo młodzi, bardzo wrażliwi i myślę, że byliśmy po prostu odważni. Nie baliśmy się. Baliśmy się mało. Jeżeli ktoś się bał, to raczej się z tym nie afiszował - opowiadała w cyklu "Powstańcy" prowadzonym przez Magdalenę Łucyan.

Brała udział w walkach, potem została lekarzem

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nastolatka18-letnia Angelika zginęła, prokuratura nie potrafi wskazać winnego. Porażające szczegóły, ręce opadająCzytaj dalej

Eleonora Galica-Zaremba urodziła się w 23 października 1927 roku. Pochodziła z rodziny wojskowej - jej ojciec był pułkownikiem, zginął na Pawiaku w 1943 roku. Był za tym, aby córka służyła w Armii Krajowej. Mama była przeciwna - bała się o dziecko, dlatego 16-latka potajemnie chodziła na szkolenia. 1 sierpnia 1944 roku musiała pożegnać się z rodzicielką tak, aby ta nie zorientowała się, co planuje dziewczyna. Wraz z wybuchem walk razem ze sprzymierzeńcami broniła Przyczółka Czerniakowskiego i terenu nad Wisłą aż do mostu Poniatowskiego.

Dzisiaj grzeje:

1. IMGW wydało żółte alerty dla 9 województw. Szczególnie wieczorem i w nocy trzeba uważać, będzie niebezpiecznie

2. Zapłacił na stacji banknotem 200-złotowym i odjechał. Kasjer przyjrzał się pieniądzom i zbladł

W 1944 roku dostała się na lubelski Uniwersytet im. Marii Skłodowskiej-Curie. Postanowiła zostać lekarzem, ponieważ priorytet stanowiło dla niej ratowanie ludzkiego życia. Każdy kolejny rok studiów realizowała w Łodzi i w Poznaniu. Udało jej się też odszukać matkę. Była przez krótki czas aresztowana za przynależność do AK. Początkowo pracowała w Szczecinie na oddziale chirurgii, ale postanowiła zostać urologiem. W 1959 roku wyszła za mąż za Romana Zarembę (zmarł w 1999 roku), z którym wyjechała do Gwinei. Tam również pracowała jako chirurg. Po powrocie do Polski w 1962 roku urodziła córkę Dinę, która zginęła w 2006 roku w wypadku samochodowym. Eleonora Galica-Zaremba zanim przeszła na emeryturę pracowała m.in. w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Czerniakowskiej oraz Ministerstwie Zdrowia przy ul. Hożej.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nie żyje bohaterka Powstania Warszawskiego. Nim odeszła podzieliła się ważnym wyznaniem na temat tamtych czasów
  2. Smutna wiadomość dotarła do Polski. Nie żyje kochany przez miliony gwiazdor. Zostawił żonę i czwórkę dzieci
  3. Nastolatek spacerował z psami. Nagle usłyszał dziwne dźwięki z kanału, zajrzał do środka i zamarł
  4. Kierowco, policja może dać ponad 5000 zł mandatu nawet jeśli nie jeździsz autem. Chodzi o ważny dokument
  5. Po otwarciu sklepów właściciele znaleźli pleśń na ubraniach i w kinach. Porażające zdjęcia z Malezji
  6. Tysiące Polaków źle gotują jajka. Narażają na niebezpieczeństwo siebie i rodziny

Psy9-latek ratował z ulicy bezpańskie psy. Osiem lat później dokonał niemożliwej rzeczy, ciężko powstrzymać łzyCzytaj dalej

Źródło: Radio ZET, Przegląd Urologiczny

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News