Epidemia koronawirusa
Unsplash Mufid Majnun
Irmina Jach - 10 Listopada 2020

Nowa prognoza epidemii dla Polski. Pierwszy raz wyliczono, jak długo będzie trwała, jest dokładny termin

Epidemia koronawirusa w Polsce nie zwalnia tempa. Niemal każdego dnia dochodzi do rekordowej liczby zakażeń niebezpiecznym patogenem. Teraz pojawiła się nowa prognoza dla naszego kraju. Po raz pierwszy wyliczono, kiedy można spodziewać się zakończenia zagrożenia epidemiologicznego. Eksperci zadeklarowali konkretny termin. Internauci nie kryją szoku.

Epidemia koronawirusa, a konkretnie jej przebieg, jest na bieżąco monitorowana przez ekspertów, którzy analizując wszelkie czynniki, starają się odpowiedzieć na pytanie, jak będzie przebiegać jej rozwój i kiedy możemy spodziewać się powrotu do normalności. Właśnie opublikowano kolejną prognozę.

Zacznie się już dziś o 14:00, służby z całego kraju w pełnej gotowości. Sytuacja jest poważnaZacznie się już dziś o 14:00, służby z całego kraju w pełnej gotowości. Sytuacja jest poważnaCzytaj dalej

Epidemia koronawirusa zakończy się już wkrótce?

Według ekspertów, którzy zajmowali się opracowaniem nowej prognozy rozwoju epidemii, szczyt zakażeń zostanie osiągnięty już w poniedziałek, 16 listopada. Liczba chorych sięgnie tego dnia 27,6 tysięcy przypadków. Prawdopodobnie nie dojdzie jednak do pobicia rekordu z 7 listopada, który przyniósł 27 875 pozytywnych wyników testów na koronawirusa.

Pod koniec listopada Polacy będą mogli cieszyć się pierwszymi relatywnie pozytywnymi informacjami. Wraz z końcem miesiąca liczby dziennych zarażeń mogą spaść poniżej 20 tysięcy przypadków na dobę, co będzie stanowić początek korzystnego trendu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Specjaliści, opracowując nową diagnozę, wzięli pod uwagę obowiązujące od soboty obostrzenia - zamknięcie galerii handlowych, kin, teatrów, naukę zdalną w klasach 1-3 szkół podstawowych i ograniczenia w działalności lokali gastronomicznych. Jeśli zespół doktora Franciszka Rakowskiego z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego ma rację, być może uda się uniknąć lockdownu.

- Nie rozumiem, dlaczego Kancelaria Premiera podała dwa progi zamiast konkretnej wartości wprowadzenia narodowej kwarantanny. W mojej ocenie sugeruje to płynne podejście do granicy, przy której wprowadzona zostanie kwarantanna. Tak, jakby premier i podlegli mu ministrowie chcieli zostawić sobie pole do manewru w zależności od stopnia przygotowania podległych służb i nastrojów społecznych - skomentował Maciej Jasiński, jeden z analityków danych o epidemii.

Najnowsze szacunki stanowią pierwszą pozytywną prognozę na temat epidemii. Specjaliści zakładają, że obowiązujące obecnie obostrzenia przyniosą oczekiwany skutek. Może to okazać się kluczowe w kwestii decyzji o wprowadzeniu lockdownu - zespół ICM dostarcza analiz dla rządu i są one brane pod uwagę w decyzjach związanych z wprowadzanymi obostrzeniami.

Eksperci zakładają, że jeśli zasady reżimu sanitarnego odniosą skutek, już na początku grudnia Polacy będą mogli cieszyć się poluzowaniem obostrzeń. Oznaczałoby to przywrócenie zasad przewidzianych dla strefy czerwonej.

W pierwszych dniach stycznia możliwe byłoby wprowadzenie podziału regionalnego na strefy zielone, żółte i czerwone, a 31 stycznia liczba zakażeń miałaby spaść do 1000 dziennie. Oznacza to, że nowy rok wiązałby się z powrotem do relatywnej normalności.

Dzisiaj grzeje:

1. Do późnych godzin tłumy stały i skandowały pod kurią. Domagały się sprawiedliwości, chodzi o kardynała Dziwisza

2. Radiozet przekazało zatrważającą wiadomość. Sprawdza się najgorszy scenariusz, Polki i Polacy wstrzymali oddech

3. Lech Wałęsa przekazał smutną wiadomość. Współczujemy

Niestety, grupa analityków MOCOS przy Politechnice Wrocławskiej jest mniej optymistyczna. Według ich szacunków średnia zakażeń w ciągu siedmiu dni dojdzie do około 34 tysięcy, co sprawi, że wprowadzenie lockdownu będzie konieczne. Kolejne tygodnie mają według nich przynieść jednak spadek liczby zarażeń.

Podobnie jak specjaliści z ICM sugerują, że pierwszych pozytywnych wiadomości będzie można spodziewać się w połowie stycznia, kiedy to niespełna 2000 testów dziennie będzie wykazywało wynik pozytywny. Warunkiem jest jednak "istotna redukcja kontaktów" społecznych i przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Wierna suczka nagle podeszła do trumny właściciela. Żona zmarłego nie mogła uwierzyć
  3. Tragiczne wiadomości obiegły świat. Nie żyje jedna z największych legend NBA, był kochany przez miliony fanów
  4. Wykryto nieprawidłowości w intratnym interesie Tadeusza Rydzyka, w akcji prokuratura. Reakcja służb jest zaskakująca
  5. Dziś wszedł w życie nowy zakaz obowiązujący wszystkich Polaków. Fatalne wiadomości, należy wiedzieć
  6. Grób legendy TVP doszczętnie zniszczony, trudno znaleźć go na cmentarzu. Bardzo przykry widok
  7. Niesamowite spotkanie na dnie oceanu. Niezwykle rzadki okaz, naukowcy nie mogli uwierzyć
  8. 11 listopada 1918 w prasie dominowało jedno słowo. Nie było mowy o "niepodległości"
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News