Nie żyje ikona PRL
Pixabay.com ScorpionD
Monika Majko - 22 Października 2020

Smutna wiadomość przeszyła właśnie media. Nie żyje ikona PRL, prawdziwa legenda Warszawy

Nie żyje jedna z legendarnych Warszawianek, miała 88 lat. Krajowe media obiegły informacje o śmierci ikony PRL, wyjątkowo smutną wiadomość przekazała rodzina zmarłej.

Nie żyje jedna z ikon PRL, słynna warszawska artystka w chwili śmierci miała 88 lat. Wyjątkowo smutne informacje przekazała rodzina zmarłej, kondolencje napływają z wielu stron. Legendę żegnają nie tylko najbliżsi, ale również fani jej twórczości, współpracownicy oraz cały świat artystyczny w Polsce.

Nie żyje jedna z ikon PRL, miała 88 lat

Warszawa pogrążyła się w żałobie, 19 października 2020 w Konstancinie-Jeziornej odeszła Alicja Wahl. Informacje o śmierci malarki i animatorki życia artystycznego w stolicy przekazała rodzina zmarłej artystki. Legenda odeszła w wieku 88 lat, a jej śmierć wstrząsnęła całym światem artystycznym w kraju.

Minister zdrowia zdradził, co stanie się już niedługo. Dotyczy wszystkich PolakówMinister zdrowia zdradził, co stanie się już niedługo. Dotyczy wszystkich PolakówCzytaj dalej

Alicja Wahl była malarką, ilustratorką, rysowniczką i scenografką, a także założycielką jednej z pierwszych prywatnych galerii sztuki w Polsce. W latach 1952-1957 studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie pod kierunkiem Eugeniusza Eibischa, gdzie uczyła się razem z siostrą bliźniaczką Bożeną Wahl. Siostry Wahl swoje prace prezentowały m.in. w warszawskiej Galerii Sztuki Nowoczesnej oraz paryskiej Galerie Le Ranelagh. Wspólnie pracowały nad ilustracjami i rysunkami m.in. dla "Kultury", były również autorkami scenografii dla Teatru TV.

W 1979 roku bliźniaczki otworzyły na warszawskim Żoliborzu Galerię Sztuki Alicji i Bożeny Wahl, która była jednym z pierwszych prywatnych miejsc tego typu w Polsce. Prezentowano w niej sztukę artystów hołdujących szeroko pojmowanej stylistyce i poetyce surrealizmu oraz ekspresyjnej i metaforycznej figuracji. Swoje prace wystawiali w niej m.in. Jan Lebenstein, Jan Tarasin, Franciszek Starowieyski, Tadeusz Brzozowski, Zdzisław Beksiński, Teresa Pągowska oraz Jacek Waltoś.

Galeria dysponowała specjalnie zaprojektowanym wnętrzem, była warszawskim salonem kulturalnym, przez który przewijali się nie tylko malarze i rysownicy, ale również pisarze, aktorzy oraz dyplomaci. Galeria została zamknięta w 2002 roku, a ostatnią prezentowaną w niej wystawą był pokaz prac Jana Lebensteina, którego wernisaż miał miejsce w kwietniu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Dariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluDariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluCzytaj dalej

Alicja Wahl odeszła 19 października 2020 roku

Odejście Alicji Wahl to dla wielu osób wyjątkowo smutne wydarzenie. Po przekazaniu tragicznych informacji, w kierunku rodziny zaczęły spływać kondolencje, a w mediach społecznościowych pojawiły się ciepłe słowa o zmarłej artystce. Malarkę i animatorkę kultury pożegnała we wzruszającym wpisie na Facebooku m.in. pisarka Agata Tuszyńska.

- Alicja Wahl była pierwszą artystką, jaką w życiu poznałam. Niewielka, z burzą czarnych loków, w wydekoltowanej sukience (miała piękny biust) pędziła na motocyklu przez wąwozy w Kazimierzu nad Wisłą. Wszyscy odwracali za nią głowy. Ja również, miałam sześć lat. Mówiła dużo i głośno, gestykulując obficie. Pokazywała zgrabne nogi. W tenisówkach lub szpilkach. Roznosiła ją żywiołowa energia. Była jak egzotyczny ptak. Dzięki niej wszystkie panie z Domu Prasy zaopatrzyły się w kupony czarnej flaneli w drobną łączkę i szyły u lokalnych krawcowych modne spódnice. Nie wiedziałam wtedy, że po latach zarazi mnie pasją do sztuki, a jej zmysłowe rysunki będą mi towarzyszyć w kolejnych mieszkaniach. I kolejnych miłościach - wspomina zmarłą przyjaciółkę Agata Tuszyńska.

Dzisiaj grzeje:

1. Pielęgniarka nie mogła dłużej milczeć. Powiedziała co wyrabia się obecnie w szpitalach, wszyscy wolą milczeć

2. Pilny komunikat. Nieoficjalnie: Nowe obostrzenia od 26 października. Zamykają całą gastronomię

3. Lekarze biją na alarm, pilny apel. Sytuacja jest fatalna, liczy się każda pomoc

- Malowała jak chciała i żyła jak chciała. Brawurowo. Często na granicy ryzyka. Bo kto we własnym domu, na warszawskim Żoliborzu, miałby odwagę otwierać prywatną, komercyjną galerię sztuki. W czasach, kiedy sprzedaż czegokolwiek była podejrzana, a już rysunków czy obrazów wręcz niemożliwa. A jednak udało się. Jak to zwykle - z "niewielką pomocą moich przyjaciół". I wielką męża - pisarza Jerzego Żurka, przez ponad dwadzieścia lat trwającego u jej boku. Przez te lata Galeria uchodziła za jedną z najciekawszych w Polsce. Nawet stan wojenny jej nie zniszczył. Pełniła rolę warszawskiego salonu goszczącego elitę warszawskiej inteligencji - pisarzy, filmowców, aktorów, dyplomatów. [...] Sama wybierała prace do galerii, nie idąc na żadne artystyczne czy towarzyskie kompromisy. Ale umiała słuchać innych, lubiła radzić i pomagać. Była barwna dosłownie i w przenośni. Potrafiła zwymyślać wicepremiera i ufundować stypendium dla niepełnosprawnego malarza z Mazur, wygłaszać inteligentne i dowcipne monologi na temat obrazów w galerii i nieść przez pół Paryża ciężką tekę z rysunkami... Taką ją znałam - dodała pisarka.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Urodził się niesamowity szczeniaczek. Ma unikalny kolor, nigdy wcześniej takiego nie widzieliście
  2. Robert Lewandowski głośno krytykowany przez Niemców. Nie było dla niego litości, wyglądał bardzo źle
  3. Szef WHO nie pozostawił wątpliwości. Bardzo złe wieści dot. koronawirusa w Polsce
  4. Klamka zapadła. Premier właśnie potwierdził, ogromna zmiana dla wszystkich seniorów
  5. Z ostatniej chwili: Właśnie zapadła decyzja dot. zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych
  6. Urząd Skarbowy wprowadza kontrowersyjne zmiany. Czekają nas wszystkich, Polacy nie mogą uwierzyć
  7. Hit każdej kuchni. Aromatyczna domowa przyprawa na bazie liści laurowych do zup, sosów i marynat
Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Źródło: WP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News