Koronawirus, czarny scenariusz
unsplash.com Tai's Captures
Weronika Wasiak - 20 Października 2020

Naukowcy apelują do Polaków: zacznie się już 3 grudnia. Czarny scenariusz może spełnić się na naszych oczach

Koronawirus z każdym dniem nabiera rozpędu. Eksperci z trudem poinformowali o czarnym scenariuszu, który już niebawem może wypełnić się na naszych oczach.

Koronawirus opanował świat i w chwili obecnej nic nie wskazuje na to, by epidemia lada moment miała dobiec końca. Wręcz przeciwnie. W Polsce sytuacja epidemiologiczna jest dramatyczna i z każdym dniem pogarsza się coraz bardziej. Zarażonych masowo przybywa, umiera coraz więcej osób, a szpitale zupełnie sobie nie radzą. Niestety, z najnowszych doniesień wynika, że to wszystko może być dopiero początkiem czegoś o wiele gorszego.

Klamka zapadła. Premier właśnie potwierdził, ogromna zmiana dla wszystkich seniorówKlamka zapadła. Premier właśnie potwierdził, ogromna zmiana dla wszystkich seniorówCzytaj dalej

Zacznie się już 3 grudnia. Naukowcy apelują do wszystkich Polaków, koronawirus przybiera na sile

19 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 7482 przypadkach zarażenia 41 ofiarach śmiertelnych (5 z nich nie miało chorób współistniejących). Od początku epidemii w całej Polsce zachorowało łącznie 183 248 osób i zmarło 3 614. Październik okazał się dla wszystkich najtrudniejszy, bo jak zapowiadano, spadła na nas druga fala wirusa. Tymczasem jak podaje Wirtualna Polska, kolejne tygodnie mogą być jeszcze gorsze. Według szacunków IHME ((Instytutu Pomiarów i Oceny Stanu Zdrowia) już 3 grudnia ponad 5300 zarażonych COVID-19 może wymagać podania tlenu lub podłączenia do respiratorów, a wtedy łączna liczba hospitalizowanych z powodu wirusa wzrośnie do ponad 58 tysięcy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Dariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluDariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluCzytaj dalej

Dla szpitali będzie to oznaczało istny koszmar. Wciąż mówi się o niewystarczającej ilości łóżek czy respiratorów przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem i nawet za tych kilka tygodni, jeżeli zasoby wzrosną, nie będą wystarczające dla takiej liczby pacjentów. WP wyjaśnia, że na ten moment w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych jest wolnych "ponad 2000 respiratorów", z kolei liczba łóżek dla "covidowców" sięga 15 tysięcy. Wciąż jest to jednak o wiele za mało.Obecnie trwają przygotowania do budowy szpitali tymczasowych m.in. na Stadionie Narodowym w Warszawie oraz w miastach wojewódzkich.

- Wzrost zachorowań nadal jest dynamiczny. Jeżeli w tym tempie będzie się zwiększała liczba zachorowań, w przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15-20 tys. zakażeń dziennie - przekazał w poniedziałek minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Niestety, to jeszcze nie koniec fatalnych dla całego kraju prognoz. Według nowego opracowania w Polsce tylko do lutego 2021 roku, czyli w zaledwie 3 miesiące, z powodu koronawirusa może umrzeć aż 35 tysięcy osób. Z kolei Ryszard Łukoś z firmy ExMetrix wyjaśnia, że przy takim rozwoju epidemii lada moment osiągniemy ponad 300 tysięcy przypadków!

- Obecnie do podwojenia się aktywnych przypadków osób chorych dochodzi co około 7 dni. W naszym modelu przewidywaliśmy, że liczbę 300 tys. zakażeń osiągniemy na początku listopada, jednak może stać się to szybciej. Około połowy listopada osiągniemy 350 tys. zakażeń - mówi Ryszard Łukoś, analityk ExMetrix.

Dzisiaj grzeje:

1. Z ostatniej chwili: Właśnie zapadła decyzja dot. zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych

2. Od soboty cała Polska będzie strefą czerwoną? Morawiecki właśnie przekazał, wszystko jasne

3. Kim jest żona Dariusza Gnatowskiego? Zdradziła, jaki był naprawdę

Naukowcy apelują o stosowanie się do panujących obostrzeń. Już w lipcu, a dokładniej 11 lipca, czyli dzień przed wyborami prezydenckimi, ostrzegali, że w całym sezonie grypowym na COVID-19 miałoby zachorować 1,1 miliona Polaków.

- Już przy wzroście o 50 proc. obecnej wartości dynamika rozwoju epidemii wchodzi w fazę nadkrytyczną i w szczycie zachorowań przypadającym pod koniec kwietnia osiąga liczbę 1 mln chorych - brzmi raport ws. jesieni 2020.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Przechwycono tysiące niedostarczonych paczek z Chin. Gdy celnicy zajrzeli do środka, ugięły się pod nimi kolana, nikt nie przewidział tragedii
  2. Trener Legii Warszawa ostro skrytykował Aleksandara Vukovicia. Zabrał głos w telewizji na żywo, fani nie mogli uwierzyć
  3. Sąsiedzi przerwali milczenie ws. ojca małej Madzi. Niewiarygodne, co zrobił po jej śmierci
  4. Z ostatniej chwili: Nie żyje Dariusz Gnatowski, "Boczek" z Kiepskich
  5. Tragiczne informacje obiegły Polskę. Niestety, nie żyje Jadwiga Sienkiewicz
  6. Internetowi giganci w dobie pandemii. YouTube banuje, Google informuje
  7. Hitowy przepis na sałatkę z ogórka znacznie lepszą niż mizeria. Zawsze wychodzi wspaniała
Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News