Komisja Europejska
pikio
Klaudia Bochenek - 13 Maja 2020

Z ostatniej chwili: Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie otwierania granic

Komisja Europejska zadecydowała w sprawie otwierania granic. Spływają do niej masowe pytania odnośnie wznowienia ruchu w strefie Schengen. Kraje członkowskie wprowadziły własne obostrzenia, każdy czeka na decyzję i rekomendacje KE.

Komisja Europejska przedstawiła pokrótce opis swoich działań oraz co będzie brane pod uwagę przy znoszeniu obostrzeń dotyczących granic. Wiele zależy od państw członkowskich, które nie potrafią porozumieć się ze sobą w pewnych kwestiach.

Komisja Europejska przedstawiła trzy kryteria

Dziś polskie władze postanowiły przedłużyć kontrole graniczne o kolejne 30 dni, do 12 czerwca. Wiele osób zastanawia się, czy Komisja Europejska, biorąc pod uwagę przepisy Schengen, w końcu zniesie wszelkie zakazy dotyczące transportu pomiędzy państwami. KE otwarcie mówi, że na ten krok składa się wiele czynników oraz przedstawia swoje rekomendacje. Wszystko zależy od statystyk państw członkowskich. W pierwszej kolejności kontrole zostałyby zniesione pomiędzy krajami o podobnej sytuacji epidemiologicznej. Oczywiście liczy się tutaj przede wszystkim opanowanie średniej współczynnika reprodukcji koronawirusa - R poniżej 1,0 (jedna osoba zaraża średnio jedną osobę) wskazuje na to, że krzywa zachorowań zaczyna się powoli wypłaszczać. Liczy się także dostęp do testów, przepustowość laboratoriów oraz zapewnienie odpowiedniej liczby łóżek na OIOM-ach.

Zdjęcie jest na pierwszy rzut oka niepozorne.Przyjaciółki zrobiły sobie pozornie zwykłe zdjęcie. Mało kto potrafi zauważyć upiorny szczegół w tleCzytaj dalej

Kraje Unii Europejskiej według KE powinny działać w oparciu o kryteria epidemiologiczne, ekonomiczne i umiejętności zastosowania środków zapobiegawczych. Wchodzi więc w grę opieranie się na wytycznych "Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w oparciu o interaktywne mapy stanu epidemii w poszczególnych regionach", dbanie o podróżnych, którzy przebywają w niewielkiej przestrzeni, gdzie zdolność zarażenia jest relatywnie wyższa oraz potraktowanie priorytetowo pracowników transgranicznych wraz z rodzinami, oraz osoby prowadzące biznes poza granicami kraju. Łagodzenie zakazów wjazdu na teren danego państwa ma być też znoszone, jeśli w wyżej wymienionym rząd zezwala na swobodne podróżowanie.

Państwa członkowskie muszą dojść do porozumienia

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Znaki zodiakuLepiej uważać na kilka znaków zodiaku. Są okropnymi plotkarzami, nie mają żadnych skrupułówCzytaj dalej

Poza tym mówi się o pracach nad aplikacją, dzięki której można by śledzić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Chociaż pracuje nad nią wiele krajów, sporo źródeł potwierdza, że nie ma szans, by została sukcesywnie wprowadzona do połowy czerwca. Dzięki temu również można zapanować nad ruchem granicznym. Kraje nie mogą też dojść ze sobą do porozumienia, jeśli chodzi o maseczki w pociągach międzynarodowych oraz liczbę miejsc. O problemie wspomniał niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung. Do tej pory każdy decydował o tym we własnym zakresie.

Dzisiaj grzeje:

1. W transmisji na żywo prezydent Duda ujawnił rodzinny dramat. Jego bliski został niestety zakażony
2. Z pozoru zwykłe, rodzinne zdjęcie. Pod stołem jednak ukrywa się tragedia matki

Komisja Europejska czuje naciski eurodeputowanych, którzy woleliby usłyszeć pewne terminy niż opis pożądanych działań. Na razie żadna konkretna data nie ma szans paść - wirus rozwija się dynamicznie i nawet, jeśli wydaje się być opanowany, za chwilę może uderzyć ze zdwojoną mocą. Dlatego zalecana jest ostrożność i nierzucanie słów na przysłowiowy wiatr.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Choroba, która potrafi zmienić życie w koszmar. Zmaga się z nią aż 2 miliony Polek
  2. Zbigniew Boniek wywołał burzę w mediach społecznościowych. Kibice wściekli po słowach prezesa PZPN
  3. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze informacje. Niestety, wśród ofiar jest 18-latka
  4. Niebywała pomyłka dużego banku w Polsce. Chodzi o wielkie pieniądze
  5. Gwiazda "DDTVN" wyjawiła zatrważającą diagnozę dla swojego dziecka. Smutne rokowania, mózg może nie wytrzymać
  6. Najtańszy, najszybszy i najpyszniejszy. Cudowny sernik bez sera, rewelacyjna receptura trafiła do sieci

Roksana Węgiel - sekretRoksana Węgiel zdradziła swój sekret. Rewelacja na aktualne dniCzytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska, Money

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News