Granice
pikio
Klaudia Bochenek - 13 Maja 2020

Rząd przedłużył zakaz o kolejne 30 dni. Duże ograniczenia aż do 12 czerwca

Granice Polski do tej pory można było przekraczać jedynie w wyznaczonych miejscach i należało przedstawić stosowny powód takiego postępowania. Rząd postanowił jednak przedłużyć zakaz dotyczący opuszczania kraju o kolejne 30 dni, Mariusz Kamiński podpisał nowelizację.

Granice kraju z powodu epidemii są objęte nadzorem, a wjeżdżający na terytorium RP i opuszczający Polskę są sprawdzani i rejestrowani w systemie. Rząd zadecydował o kolejnym miesiącu utrudnień.

Granice Polski nadal będą pod nadzorem służb

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zdecydował się podpisać nowelizację rozporządzenia dotyczącą kontroli na granicach wewnętrznych Polski z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją. Zakaz przekraczania granic, z nielicznymi wyjątkami, miał trwać do 13 maja. Tymczasem rząd zadecydował o wydłużeniu go o kolejne 30 dni - do 12 czerwca włącznie. Granice z innymi państwami będzie można przekroczyć, tak jak do tej pory, jedynie w wyznaczonych miejscach. Porty morskie oraz lotniska również są objęte nowelizacją.

Już niedługo część Polaków będzie mogła zdjąć maseczki?Wiceminister zdrowia potwierdził, w niektórych województwach nie trzeba będzie nosić maseczek. Wiadomo, kiedy zapadnie decyzjaCzytaj dalej

Poprzednie nowelizacje wydłużały zakaz przekraczania granicy o 20 lub 10 dni. Tym razem rząd postanowił utrzymać w mocy kontrole graniczne. Zgodnie z przepisami kodeksu granicznego Schengen, w związku z poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa wewnętrznego państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą przywrócić kontrole na nieprzekraczalny okres 30 dni. Zniesienie zakazu zależy od tego, jak będzie kształtować się krzywa zachorowań nie tylko w Polsce ale i u naszych geograficznych sąsiadów.

Komisja Europejska zaleca zamknięcie granic do połowy czerwca

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

ZwierzętaUratował pisklę, które wypadło z gniazda. Miesiąc później stała się niebywała rzeczCzytaj dalej

W tej chwili granicę można przekraczać w 42 punktach: z Czechami - w 18 punktach, ze Słowacją - w 5, z Niemcami - w16, z Litwą - w 3. Kontrole graniczne nie zostaną zniesione w 4 portach morskich oraz na 17 lotniskach.

Dzisiaj grzeje:

1. Wiadomo, co się stanie ze Śląskiem. Prezydent właśnie przekazał oficjalny komunikat
2. Łukasz Szumowski zabrał głos. Powiedział, co z organizacją wesel i ślubów w tym roku

Pracowników służby granicznej będą w dalszym ciągu wspierać policjanci, strażacy i żołnierze. Termin 12 czerwca wielu osobom może pokomplikować plany, jednak należy pamiętać, że nawet Komisja Europejska zaleca zamknięcie granic do 15 czerwca, czyli o 3 dni dłużej, niż zdecydował polski rząd.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wszyscy trzymali kckiuki za małego Kubusia. Niestety dotarły do nas najgorsze wieści
  2. Gwiazda Fame MMA przekroczyła kolejną granicę. Odsłoniła za dużo, zdjęcie tylko dla dorosłych (FOTO)
  3. Naukowcy sprawdzili, czy wyższa temperatura w wakacje będzie mieć wpływ na koronawirusa. Wnioski nie napawają optymizmem
  4. Córka Kasi Kowalskiej przerywa milczenie. Odniosła się do nienawistnych komentarzy, mocny przekaz
  5. Andrzej Duda apeluje do wszystkich Polaków. Powołał się na Jana Pawła II
  6. Majowy kwiat kasztanowca jest niewyobrażalnie cenny. Zerwij nim inni cię uprzedzą i zrób miksturę

Michał Wiśniewski wziął udział w popularnej akcjiMichał Wiśniewski zwrócił się do wszystkich Polaków, mamy nagranie jego Hot16. Padły wyjątkowo gorzkie słowaCzytaj dalej

Źródło: gov.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News