Epidemia w Polsce
Pixabay.com icsilviu
Monika Majko - 14 Listopada 2020

Naukowcy opracowali trzy scenariusze epidemii dla Polski. Wiadomo, co może nas czekać do marca

Epidemia koronawirusa wciąż dynamicznie się rozwija, a coraz więcej mieszkańców naszego kraju zmaga się z zakażeniem COVID-19. Naukowcy opracowali możliwe scenariusze rozwoju sytuacji w najbliższych miesiacach.

Epidemia wirusa SARS-COV-2 objęła swoim zasięgiem niemal cały świat, w tym również Polskę. W ostatnich miesiącach w naszym kraju nastąpił gwałtowny wzrost liczby zachorowań na COVID-19, a co za tym idzie również zgonów z powodu zakażenia groźnym wirusem. Naukowcy ujawnili trzy możliwe scenariusze rozwoju pandemii w Polsce.

Epidemia koronawirusa w Polsce - naukowcy przewidują kierunki rozwoju pandemii

Działający przy Uniwersytecie Waszyngtońskim Instytut Pomiarów i Oceny Stanu Zdrowia (IHME) zajmuje się m.in. prognozowaniem przebiegu pandemii w różnych krajach. Naukowcy z Instytutu właśnie opracowali kolejny model rozwoju pandemii, w którym uwzględniono również Polskę.

Najnowsze prognozy obejmują swoim zasięgiem kolejne cztery miesiące. Autorzy opracowania przedstawili dla Polski aż trzy możliwe scenariusze rozwoju pandemii: przy stanie obecnym, prognozę przy łagodzeniu obostrzeń, a także rozwój epidemii przy powszechnym, sięgającym 95 proc. stosowaniu masek ochronnych.

Mieszkańcy rodzinnej wsi kard. Dziwisza wypowiedzieli się o duchownym. Zdradzili pilnie strzeżoną tajemnicęMieszkańcy rodzinnej wsi kard. Dziwisza wypowiedzieli się o duchownym. Zdradzili pilnie strzeżoną tajemnicęCzytaj dalej

W pierwszym przypadku, który bazuje na obecnym stanie epidemii w kraju, model IHME przewiduje, że do marca 2021 roku na COVID-19 umrze w Polsce 44 488 osób. Wg prognozy, przy obecnych danych dzienna liczba zgonów w grudniu wyniesie 555,5, a następnie zacznie spadać i w marcu osiągnie liczbę 167,9 przypadków.

Według naukowców IHME w przypadku, kiedy dojdzie do złagodzenia obostrzeń, dotyczących m.in. placówek edukacyjnych, także przy założeniu, że działają tylko firmy oferujące "usługi podstawowe", a wszystkim osobom zaleca się pozostanie w domu, z wyjątkiem spełniania podstawowych potrzeb, przewidywania są najgorsze.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Naukowcy opracowali trzy modele rozwoju epidemii w Polsce

W tym wariancie do marca 2021 roku z powodu COVID-19 mogłoby umrzeć ok. 86,8 tys. osób. Do 1 grudnia dzienna liczba zgonów może być podobna, jak w poprzednim wariancie, jednak od tego momentu będzie tylko gorzej, a styczniu osiągnie poziom ponad 897 przypadków śmiertelnych dziennie i dopiero zacznie spadać.

Trzeci wariant oparty został o założenie, że przynajmniej 95 proc. mieszkańców Polski będzie nosić maseczki w przestrzeni publicznej i właśnie ten model jest dla Polaków najbardziej łaskawy. Jeśli spełniony zostanie ten warunek, liczba zgonów do 1 marca może wynieść 37,1 tys., o daje wynik o ponad 7,3 tys. niższy niż przy scenariuszu biorącym pod uwagę stan obecny.

Dzisiaj grzeje:

1. Wiceminister zdrowia zdradził, co stanie się już 18 listopada. Niebywałe doniesienia dla wielu Polaków

2. Nagłe zmiany w „The Voice of Poland”. Producenci nie mieli innego wyjścia, wszystko przez koronawirusa

3. Premier Morawiecki nie mógł dłużej milczeć. Ważny apel do wszystkich Polaków

W tym modelu do 1 grudnia liczby dziennych zgonów będą wzrastać, osiągając poziom ok. 534,3, jednak potem zaczną szybko spadać i w marcu mogą osiągnąć poziom 107,5.

Naukowcy podkreślają jednak, że to tylko prognozy, na których kształt wpływ ma wiele zmiennych danych. Wszystkie modele wskazują jednak, że rozwój epidemii w ogromnej mierze zależy od zachowań społeczeństwa. Prawidłowe noszenie maseczek, zachowywanie dystansu i higiena rąk mogą znacząco wpływać na obniżenie ryzyka związanego zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Edyta Górniak trafi do więzienia? Szerzy kontrowersyjne teorie o epidemii, przez co podpadła kilku osobom
  2. Szpital odmówił przyjęcia 12-letniej dziewczynki. Powód decyzji woła o pomstę do nieba
  3. Pitbull zauważył w okolicy ciężarną kotkę. Zrobił dla niej niewiarygodną rzecz, właściciel wszystko uwiecznił
  4. Agata Duda wprawiła wszystkich w osłupienie. Ciężko uwierzyć, co zrobiła podczas uroczystości
  5. Mama przyszła odwiedzić grób 4-letniego synka, nie zastała nagrobka. Bulwersujące, do czego doszło
  6. Każdy myśli, że roślina jest zwykłym chwastem. Tymczasem zmienia smak rosołu lepiej niż najdoskonalszy przepis Gessler
  7. Policja ścigała ciągnik napakowany ludźmi. Nie do wiary, kim był jeden z nich
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Medonet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News