Premier zadecydował ws. zamknięcia kościołów
Autor Klaudia Bochenek - 25 Marca 2021
Wierni dowiedzieli się, co dalej z kościołami. Z jednej strony profesor Horban szumnie wypowiadał się o zaleceniu ich zamknięcia. Okazuje się jednak, że świętowanie tradycji wygrało - świątynie pozostaną otwarte, jednak zostaną objęte większymi restrykcjami.
Kościoły pozostaną otwarte - to już pewne. Wierni jednak będą musieli przygotować się na zaostrzone restrykcje już od tej soboty, 27 marca. Oznacza to, że kolejna niedzielna msza zostanie odprawiona w innych przepisach sanitarnych.
Kościoły pozostaną otwarte, jedna kluczowa zmiana dla wiernych
Podczas dzisiejszej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, Polacy usłyszeli informację o nowych obostrzeniach. Największe emocje wzbudzała m.in. decyzja dotycząca kościołów.
Temat już od kilku dni jest na świeczniku mediów. Z jednej strony niektórzy duchowni apelują o zwiększenie ilości mszy, z drugiej eksperci ochoczo opowiadają się za zamknięciem świątyń, ponieważ jeśli inne branże są zamykane w ciągu kilku dni z powodu ryzyka zakażeń, to i w kwestii duchowieństwa powinny zostać zastosowane ostrzejsze środki.
Okazuje się, że premier po rozmowie z doradcami podjął decyzję - kościoły zostaną otwarte, jednak z jedną kluczową zmianą. Nadal obowiązkowe jest noszenie maseczek oraz zachowywanie obowiązkowego 1,5-metrowego odstępu, jednak od soboty wiernych w świątyniach będzie o wiele mniej. W budynku będzie mogła przebywać 1 osoba na 20 m kw.
Jest to dość spore zaskoczenie dla wiernych, ponieważ wielu z nich sądziło, że rząd zdecyduje się na ograniczenie liczby mszy w okresie przed i powielkanocnym oraz na kontrole w świątyniach. Oprócz zmian w kościołach ogłoszono dziś także pozostałe restrykcje.
W poprzednich naszych artykułach opisywaliśmy, jak będzie wyglądać nadchodząca Niedziela Palmowa - dla wielu wiernych święto wiąże się z obowiązkową wizytą w kościele, często z najmłodszymi. Okazuje się, że w wielu parafiach rezygnuje się z procesji, a jedynie w środku świątyń odbędzie się symboliczne przejście. Palemki będą święcone świeżą wodą, pobłogosławioną tuż przed kropieniem.
Wielu wiernych nie wyobraża sobie także nie wybrać się do kościoła i nie poświęcić pokarmów w koszyczku. W tym przypadku zalecenia wydał Watykan. Niepopierane jest święcenie w kościele. Wiele parafii w Polsce decyduje się na zwiększenie ilości nabożeństw w Wielką Sobotę i dokonania błogosławieństwa na zewnątrz świątyni.
Przypomnijmy, że należy zachować szczególną ostrożność w kościołach, jeśli już zdecydujemy się na udział w nabożeństwach. Informowaliśmy m.in. o zakażonych księżach z kościoła w Sułowie oraz o chorym wiernym, który mimo wszystko uczestniczył w kilku mszach w kościele w Sławnie.
Miejmy nadzieję, że wprowadzone obostrzenia spowodują spadek zakażeń oraz nie wywołają ognisk zachorowań, o które w ostatnim czasie jest niebywale łatwo. Dziś odnotowano bowiem rekord nowych przypadków na COVID-19 - aż 34 151 zakażeń oraz poinformowano o 520 zgonach.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Andrzej Duda przekazał fantastyczną wiadomość o sukcesie siatkarzy
- Jest oficjalna decyzja ws. kościołów
- Od soboty zamknięte tysiące sklepów, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Nieoficjalne ustalenia dziennikarzy RMF FM
Źródło: Polsat News
[EMBED-9]
Następny artykuł