Jest oficjalna decyzja ws. kościołów
Wiele osób zastanawiało się, czy kościoły pozostaną otwarte w czasie tegorocznych świąt wielkanocnych. Ministerstwo Zdrowia i Episkopat wydali właśnie oświadczenie w tej sprawie. Zaapelowano do proboszczów, by bezwzględnie przestrzegali nakazów sanitarnych.
W czasie środowego spotkania przedstawicieli resortu zdrowia i episkopatu Polski ustalono, że kościoły pozostaną otwarte w Wielkanoc. W oświadczeniu zaapelowano jednak do duchownych, by nie pozostawali obojętni na rosnące zagrożenie epidemiczne w kraju.
Kościoły nie zostaną zamknięte na święta
- Kierując się troską o życie i zdrowie wiernych, uczestniczących w życiu Kościoła, apelujemy do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwac - przekazano we wspólnym oświadczeniu ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski biskupa Artura Mizińskiego.
Ta decyzja oznacza, że w czasie świąt wielkanocnych wierni będą mogli stacjonarnie uczestniczyć w nabożeństwach, jednak przedstawiciele kościoła i rządu zaapelowali do proboszczów o bezwzględne przestrzeganie w swoich świątyniach nakazów sanepidu oraz reżimu sanitarnego.
- Trzecia fala epidemii jest faktem i stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia Polaków. Wobec rosnącej liczby zakażeń nie można pozostawać obojętnym. Dziś potrzeba nam odpowiedzialności, zarówno tej indywidualnej, jak i zbiorowej. Obok szczepionki jest to nasza najważniejsza broń w walce z epidemią - przekazano w oświadczeniu.
Przed środowym spotkaniem z episkopatem, minister zdrowia Adam Niedzielski Szef resortu zdrowia zapowiedział, że będą poruszane na nim kwestie zasad bezpieczeństwa podczas pandemii COVID-19 przed zbliżającą się Wielkanocą. Szef resortu zdrowia podkreślał, że chciałby, aby zastosowane regulacje nie były dyskryminujące.
Choć w Polsce od 20 marca wprowadzono kolejne surowe obostrzenia sanitarne związane z tzw. III falą pandemii koronawirusa, restrykcje nie objęły kościołów, które wciąż funkcjonują w ramach zasad zawartych w rozporządzeniu już kilka miesięcy temu.
Wiele osób było zdziwionych taką decyzją rządu, a eksperci wskazywali, że prawdopodobieństwo zakażenia się w świątyni jest równie wysokie, jak w innych miejscach. Dr Paweł Rajewski z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy wskazywał w rozmowie z portalem interia.pl, że brak decyzji o zamknięciu kościołów nie ma podstaw naukowych.
W kościołach obowiązuje obecnie limit wiernych wynoszący jedną osobę na 15 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra. Uczestnicy nabożeństwa mają również obowiązek zasłaniania nosa i ust maseczką ochronną.
W Polsce gwałtownie wzrasta liczba kolejnych zakażonych COVID-19. W środę 24 marca br. Ministerstwo Zdrowia podało informację o niemal 30 tys. nowych i potwierdzonych przypadków infekcji wirusem SARS-COV-2 na terenie naszego kraju.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Mateusz Morawiecki otrzymał przykrą wiadomość. Prosi o modlitwę za dziennikarza
- Michał Dworczyk właśnie potwierdził rekord zakażeń koronawirusem od początku epidemii
- Wiadomo już, co z Niedzielą Palmową. Są dokładne wytyczne
Źródło: Radio Zet