Kościoły pozostaną otwarte
Parafia Chrystusa Króla Londyn Balham
Monika Majko - 24 Marca 2021

Jest oficjalna decyzja ws. kościołów

Wiele osób zastanawiało się, czy kościoły pozostaną otwarte w czasie tegorocznych świąt wielkanocnych. Ministerstwo Zdrowia i Episkopat wydali właśnie oświadczenie w tej sprawie. Zaapelowano do proboszczów, by bezwzględnie przestrzegali nakazów sanitarnych.

W czasie środowego spotkania przedstawicieli resortu zdrowia i episkopatu Polski ustalono, że kościoły pozostaną otwarte w Wielkanoc. W oświadczeniu zaapelowano jednak do duchownych, by nie pozostawali obojętni na rosnące zagrożenie epidemiczne w kraju.

Kościoły nie zostaną zamknięte na święta

- Kierując się troską o życie i zdrowie wiernych, uczestniczących w życiu Kościoła, apelujemy do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwac - przekazano we wspólnym oświadczeniu ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski biskupa Artura Mizińskiego.

Ta decyzja oznacza, że w czasie świąt wielkanocnych wierni będą mogli stacjonarnie uczestniczyć w nabożeństwach, jednak przedstawiciele kościoła i rządu zaapelowali do proboszczów o bezwzględne przestrzeganie w swoich świątyniach nakazów sanepidu oraz reżimu sanitarnego.

- Trzecia fala epidemii jest faktem i stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia Polaków. Wobec rosnącej liczby zakażeń nie można pozostawać obojętnym. Dziś potrzeba nam odpowiedzialności, zarówno tej indywidualnej, jak i zbiorowej. Obok szczepionki jest to nasza najważniejsza broń w walce z epidemią - przekazano w oświadczeniu.

Od soboty zamknięte tysiące sklepów, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Nieoficjalne ustalenia dziennikarzy RMF FMOd soboty zamknięte tysiące sklepów, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Nieoficjalne ustalenia dziennikarzy RMF FMCzytaj dalej

Przed środowym spotkaniem z episkopatem, minister zdrowia Adam Niedzielski Szef resortu zdrowia zapowiedział, że będą poruszane na nim kwestie zasad bezpieczeństwa podczas pandemii COVID-19 przed zbliżającą się Wielkanocą. Szef resortu zdrowia podkreślał, że chciałby, aby zastosowane regulacje nie były dyskryminujące.

Choć w Polsce od 20 marca wprowadzono kolejne surowe obostrzenia sanitarne związane z tzw. III falą pandemii koronawirusa, restrykcje nie objęły kościołów, które wciąż funkcjonują w ramach zasad zawartych w rozporządzeniu już kilka miesięcy temu.

Wiele osób było zdziwionych taką decyzją rządu, a eksperci wskazywali, że prawdopodobieństwo zakażenia się w świątyni jest równie wysokie, jak w innych miejscach. Dr Paweł Rajewski z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy wskazywał w rozmowie z portalem interia.pl, że brak decyzji o zamknięciu kościołów nie ma podstaw naukowych.

W kościołach obowiązuje obecnie limit wiernych wynoszący jedną osobę na 15 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra. Uczestnicy nabożeństwa mają również obowiązek zasłaniania nosa i ust maseczką ochronną.

W Polsce gwałtownie wzrasta liczba kolejnych zakażonych COVID-19. W środę 24 marca br. Ministerstwo Zdrowia podało informację o niemal 30 tys. nowych i potwierdzonych przypadków infekcji wirusem SARS-COV-2 na terenie naszego kraju.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News