Mateusz Morawiecki przekazał informacje o nowych obostrzeniach
Pixabay.com Наркологическая Клиника CC0
Monika Majko - 25 Marca 2021

Premier Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia

Przedstawiciele rządu zapowiadali kilka dni temu, że jeszcze przed końcem tygodnia pojawią się oficjalne informacje o kolejnych obostrzeniach wprowadzonych w kraju. Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia właśnie przekazał najnowsze ustalenia w tej sprawie.

O planach wprowadzenia kolejnych restrykcji informował na początku tygodnia m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski oraz premier Mateusz Morawiecki. W czasie czwartkowej konferencji poinformowano Polaków o nowych restrykcjach.

Mateusz Morawiecki przekazał informacje o kolejnych obostrzeniach

- Niemcy, Czesi, inne kraje wprowadzają nowe obostrzenia i my także najpóźniej w czwartek przedstawimy na kolejne dwa tygodnie pewne nowe obostrzenia właśnie po to, żeby przydusić wirusa raz jeszcze i doczekać do tego momentu, kiedy będziemy mogli powiedzieć, że odporność zbiorowa zwycięża z wirusem - zapowiadał premier Morawiecki podczas niedawnej wizyty w szpitalu tymczasowym w Radomiu.

Polska zmaga się obecnie z tzw. III falą pandemii koronawirusa, a liczba potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem od kilku tygodni gwałtownie wzrasta. Z tego powodu już 20 marca rząd zadecydował o zaostrzeniu obowiązujących restrykcji na terenie całego kraju.

W minioną sobotę zamknięte zostały m.in. hotele, galerie handlowe, baseny, kluby fitness, sauny, boiska oraz wszelkie instytucje kultury, tj. muzea, kina czy teatry. Dodatkowo jakiś czas temu rząd wprowadził nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych za pomocą maseczki. Do tej pory można było osłaniać twarz również przyłbicami, chustkami czy nawet częściami ubrań.

Ekspertka po rozmowie z Morawieckim zdradziła, co dziś czeka Polaków. Dwie kwestie były burzliwie rozpatrywaneEkspertka po rozmowie z Morawieckim zdradziła, co dziś czeka Polaków. Dwie kwestie były burzliwie rozpatrywaneCzytaj dalej

Podczas dzisiejszej konferencji premier Morawiecki wraz z ministrem zdrowia ogłosił oficjalne zaostrzenie restrykcji, a nowe obostrzenia obejmą zasięgiem cały kraj. Wiadomo już, do kiedy potrwają nowe obostrzenia i co ulegnie zmianie w najbliższych dniach:

  • od soboty nowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące przez 2 tygodnie;
  • handel: wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane powyżej 2 tys. m kw. zostaną zamknięte;
  • galerie handlowe nadal zamknięte;
  • w placówkach handlowych takich jak m.in. poczta będą zastosowane rygory w postaci 1 osoby na 20 m kw. (w przypadku sklepów pow. 100 m kw.);
  • w placówkach do 100 m kw. jedna osoba na 15 m kw.;
  • w kościołach 1 osoba na 20 m kw. oraz odstęp 1,5 m i zakładanie maseczki;
  • do 9 kwietnia zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne;
  • żłobki i przedszkola zostaną zamknięte z wyjątkiem opieki nad dziećmi personelu medycznego czy wojskowego;
  • obiekty sportowe zamknięte do 9 kwietnia z wyjątkiem uczestnictwa w zajęciach sportowców zawodowych;
  • rząd rekomenduje przejście na pracę zdalną tam, gdzie to tylko jest możliwe.

Premier apeluje o spędzenie świąt Wielkiej Nocy w wąskim gronie najbliższej rodziny. Nie było mowy o żadnych ograniczeniach w przemieszczaniu się.

Premier poinformował, że ponad 70% łóżek i respiratorów jest zajętych. Polska zbliża się do granic wydolności ochrony zdrowia. Minister zdrowia stwierdził, że najgorsza sytuacja jest na Śląsku i na Mazowszu. Zachorowania na Warmii i Mazurach nieco spadły, jednak nie jest to jeszcze duża zmiana.

Przypomnijmy, że dziś, 25 marca, Ministerstwo Zdrowia podało informację o 34 151 nowych przypadkach zakażenia (najwięcej na Śląsku - 5430 - i na Mazowszu - 5104) oraz o 520 kolejnych zgonach (w tym 107 bezpośrednio z powodu COVID-19).

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: TVP Info

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News