Abp Jędraszewski więcej mszy
Fot. Flickr.com/Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe
Mateusz Sidorek - 24 Marca 2021

Abp. Jędraszewski apeluje o jeszcze więcej mszy. Chce umożliwić wiernym obecność na nabożeństwach

Z okazji nadchodzącego Wielkiego Tygodnia abp. Jędraszewski przekazał proboszczom Archidiecezji Krakowskiej nowe polecenia. Duchowny przede wszystkim położył nacisk na to, by organizować większą liczbę nabożeństw – także tych w Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę, dzięki czemu więcej wiernych będzie mogło pojawić się w kościele.

Abp Jędraszewski jest jednym z hierarchów Kościoła w Polsce, którzy wydali specjalne zalecenia skierowane do proboszczów parafii. Duchowni przekazali w nich wskazania na nadchodzący Wielki Tydzień. Obecnie wszyscy kapłani są też zobowiązani do przestrzegania ograniczeń sanitarnych wprowadzonych przez rząd.

Chociaż abp Jędraszewski nie ma wpływu na ustalanie limitów w kościołach czy zmiany zaleceń dotyczących noszenia maseczek, jako jeden z hierarchów, może poinstruować proboszczów, jak powinni celebrować obchody Wielkanocy w swoich parafiach. Duchowni powinni kierować się jednak przede wszystkim bezpieczeństwem wiernych, o czym przypomniano w dekrecie wydanym przez Stolicę Apostolską.

Apel abp. Jędraszewskiego o więcej nabożeństw

Od początku pandemii koronawirusa abp. Jędraszewski nie jest zadowolony z obostrzeń sanitarnych, które dotykają Kościół. Jednak jak na razie nie ma podstaw do narzekań. Chociaż w świątyniach wprowadzono nakaz noszenia maseczek oraz limity wiernych, to wciąż pozostają otwarte.

Sam minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że nie przewiduje zamykania kościołów mimo rosnącej liczby dobowych zarażeń koronawirusem. Zdaniem szefa resortu wprowadzenie takiego ograniczenia w kraju z tradycjami jak Polska jest niemożliwe.

Od soboty zamknięte tysiące sklepów, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Nieoficjalne ustalenia dziennikarzy RMF FMOd soboty zamknięte tysiące sklepów, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Nieoficjalne ustalenia dziennikarzy RMF FMCzytaj dalej

Jednak trzecia fala zarażeń okazała się bardzo gwałtowna i niebezpieczna. System zdrowia został wyraźnie obciążony, mimo otwarcia szpitali tymczasowych. Rząd od pewnego czasu apeluje o drastyczniejsze ograniczenie mobilności przed zbliżającymi się świętami Wielkanocy.

Apel wydał też abp. Jędraszewski, który poinstruował proboszczów, na co powinni zwrócić uwagę w związku z nadchodzącym Wielkim tygodniem.

Należy regularnie informować wiernych uczestniczących w zgromadzeniach liturgicznych o obowiązujących normach bezpieczeństwa sanitarnego i ich przestrzegać. W mocy pozostaje, także w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, udzielona dnia 17 października 2020 roku dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. – przekazano na stronie krakowskiej kurii.

Pojawiła się też prośba do organizowanie dodatkowych nabożeństw, bo choć transmisja mszy daje możliwość uczestnictwa w celebracji bez ryzykowania zdrowiem, zdaniem hierarchy to nie to samo.

Duszpasterzy zachęcam do organizowania transmisji celebracji parafialnych oraz do informowania wiernych o ich terminach, z podkreśleniem różnicy pomiędzy uczestnictwem w celebracjach a przeżywaniem ich w łączności duchowej za pośrednictwem środków przekazu – zakomunikował.

Aby większej liczbie wiernych umożliwić dostęp do udziału w liturgii, zachęcam do organizowania dodatkowych mszy św. i nabożeństw oraz obrzędu komunii świętej poza mszą (wyłączając Wielki Piątek i Wielką Sobotę, a także w ramach udzielonych pozwoleń na binacje i trynacje) – dodał.

Abp. Jędraszewski zezwolił na odprawianie mszy księżom przebywającym na kwarantannie

W wyniku decyzji abp. Jędraszewskiego księża, którzy przebywają na kwarantannie, mogą odprawiać msze poza miejscem świętym. Duchowni jednak nie mogą tego robić w obecności wiernych.

Jak dotąd nie pojawił się natomiast wyraźny głos Episkopatu, który popierałby apele wydawane przez Ministerstwo Zdrowia. Warto przypomnieć, że minister Adam Niedzielski ma spotkać się z przedstawicielami Kościoła w celu omówienia stosowania środków bezpieczeństwa przed zbliżającymi się świętami. W Polsce odnotowano niemal 30 tysięcy nowych przypadków koronawirusa. Niewykluczone, że rząd podejmie decyzję o całkowitym lockdownie.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News