Niedziela Palmowa dokładne wytyczne
Fot. Flickr.com/Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland (zdjęcie ilustracyjne)
Mateusz Sidorek - 24 Marca 2021

Wiadomo już, co z Niedzielą Palmową. Są dokładne wytyczne

Polacy zastanawiają się, jak będą wyglądały obchody Niedzieli Palmowej. W większości parafii nie odbędzie się tradycyjna procesja, nie wszyscy wierni też będą mogli wejść do kościołów. Święta będą przebiegały w reżimie sanitarnym. Choć rząd przekazał pewne wytyczne, to proboszczowie będą indywidualnie decydowali o formie celebrowania, co może prowadzić do chaosu.

Na 28 marca przypada Niedziela Palmowa. Wierni z niecierpliwością w ciągu ostatnich dni śledzą komunikaty wydawane przez Ministerstwo Zdrowia, by dowiedzieć się, jak będą odbywały się tegoroczne obchody świąt. Okazuje się, że poza ograniczeniami, które w całym kraju są obecnie takie same, każda parafia może mieć inne wytyczne.

Warto przypomnieć, że zarówno podczas takich świąt jak Niedziela Palmowa, jak i na co dzień w kościołach panuje obowiązek noszenia maseczek. W świątyniach wyznaczono też limit osób – jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Wierni muszą też zachować między sobą odległość nie mniejszą niż 1,5 metra. Dotyczy to także spotkań organizowanych na zewnątrz.

Nie wszyscy będą mogli wziąć udział w obchodach Niedzieli Palmowej

Tegoroczna Niedziela Palmowa będzie świętowana w reżimie sanitarnym, podobnie jak odbywało się to w roku 2020. Ze względu na limity sanitarne nie wszyscy wierni będą mogli dostać się do kościołów. Część osób może przebywać też na kwarantannie, ale będą mogły włączyć transmisję z uroczystości w swoich domach.

W większości kościołów nie odbędzie się też tradycyjna procesja, która była kultywowana w poprzednich latach. Ze względów bezpieczeństwa w wielu miejscach poinformowano już o zrezygnowaniu tej formy celebracji, by móc zachować dystans między wiernymi.

Michał Dworczyk właśnie potwierdził rekord zakażeń koronawirusem od początku epidemiiMichał Dworczyk właśnie potwierdził rekord zakażeń koronawirusem od początku epidemiiCzytaj dalej

Jednak każda parafia może mieć swój sposób na obchody nadchodzących świąt, ponieważ poza obecnie panującymi już restrykcjami sanitarnymi nie nałożono na kościoły żadnych dodatkowych ograniczeń i decyzje będą podejmowane przez proboszczów, co może wprowadzić dezorientację wśród wiernych.

Niedziela Palmowa zależy od parafii

Diecezja Warszawska potwierdziła, że to, w jaki sposób będą przebiegały obchody Niedzieli Palmowej, zależy od indywidualnych decyzji proboszczów parafii w stolicy. Jednak są ogólne zalecenia, które mają pomóc zachować bezpieczeństwo.

Diecezja Warszawska informuje, że decyzję o uroczystościach i mszach podejmuje każdy proboszcz w parafii w Warszawie indywidualnie. Ale! Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Zgodnie z zaleceniem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w Niedzielę Palmową w tym roku upamiętnienie wjazdu Pana do Jerozolimy powinno być obchodzone wewnątrz budynku sakralnego. Ze względu na pandemię istnieje możliwość procesyjnego przejścia przez świątynię, ale jedynie z udziałem asysty. Pokropienia palm należy dokonać w tradycyjnej formie z użyciem świeżej wody pobłogosławionej przed każdą liturgią. Przypominamy o stosowaniu aktualnych obostrzeń sanitarnych: limit osób, dystans społeczny, zakrycie ust i nosa maseczką, dezynfekcja rąk – przekazał kanclerz kurii ksiądz Dariusz Szczepaniuk.

W mediach pojawiły się już też komunikaty wydane przez katedrę floriańską na Pradze. Dziennikarze portalu Super Express otrzymali już opis tego, jak będą wyglądały obchody świąt w tym kościele.

W najbliższą niedzielę święcenie odbywać się będzie na każdej mszy, tak jak normalnie – cytuje Super Express.

Zgodnie z zaleceniami uroczystości będą przebiegać zgodnie z zaleceniami. Co roku odbywają się wewnątrz katedry i w tym roku, jeśli kościoły nie zostaną zamknięte, tak będzie oczywiście przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego – oświadczył ksiądz prałat Bogdan Bartołd, proboszcz parafii archikatedralnej.

Niedziela Palmowa w Łysych

W Łysych Niedziela Palmowa jest świętem obchodzonym w szczególny sposób. Tutaj co roku odbywały się ogromne procesje oraz konkurs na najpiękniejszą palmę. Niestety w tym roku uroczystości będą wyglądały inaczej.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną imprezy towarzyszące obchodom Niedzieli Palmowej w Łysych w 2021 roku nie odbędą się. Ponadto kościół pw. św. Anny w Łysych został zamknięty dla zwiedzających– zakomunikował wójt gminy Łyse.

Przy wszelkich obowiązujących ograniczeniach sanitarnych przeprowadzony zostanie wyłącznie LI Konkurs Palma Kurpiowska. W zeszłym roku także nie było uroczystej atmosfery świąt. Obecnie nadal nie wiadomo też, czy w tym tygodniu nie dojdzie do zaostrzenia restrykcji sanitarnych.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Super Express; Tygodnik Ostrołęcki

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News