Znicz
Pixabay.com krzys16
Monika Majko - 26 Października 2020

Jakie znicze wybrać, by paliły się jak najdłużej? Proste triki, których prawie nikt nie zna

Znicz na grobie ma symbolizować pamięć o bliskim zamarłym. Wiele osób długo wybiera idealną ozdobę, w której ogień będzie tlił się jeszcze przez długi czas po zapaleniu. Nie wszyscy wiedzą jednak, że wystarczy kilka prostych trików, by przedłużyć "żywotność" zniczy.

Znicz to jedna z najczęściej kupowanych i stawianych na grobach zmarłych ozdób. W czasie Wszystkich Świętych niemal na każdym nagrobku zobaczyć można zapalony ogień, który symbolizować ma wiarę w życie wieczne oraz pamięć o naszych bliskich zmarłych. Niewiele osób wie, że wystarczy kilka prostych trików, by znicze paliły się znacznie dłużej.

Znicz na grobie jest symbolem pamięci o zmarłym

W dzień Wszystkich Świętych Polacy tradycyjnie wybierają się na cmentarze, by odwiedzić groby swoich zmarłych bliskich. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa znaczna część społeczeństwa zdecydowała się na przesunięcie wizyty na nekropoliach na mniej oblegany czas, jednak już teraz wiele osób robi zakupy w postaci kwiatów i zniczy, które umieszczone zostaną na mogiłach ich najbliższych.

Agnieszka Chylińska zdradziła smutną prawdę o chorobie dzieci. Poruszające wyznanie, nikt jej nie pomagaAgnieszka Chylińska zdradziła smutną prawdę o chorobie dzieci. Poruszające wyznanie, nikt jej nie pomagaCzytaj dalej

Palenie ognia na cmentarzach to tradycja wywodząca się z pogańskiej ceremonii Dziadów. Słowianie pokazywali w ten sposób dobrym duszom drogę do domu, a ogień miał również ogrzewać zmarłego. W obecnych czasach zapalanie znicza na grobie nawiązuje do tej dawnej tradycji, ale stanowi głównie symbol pamięci o bliskiej osobie oraz wiarę w życie wieczne, a także stanowi po prostu ozdobę nagrobka.

Co roku wielu Polaków głowi się i długo wybiera idealne znicze, które zapewnią piękną ozdobę grobu bliskiego jeszcze przez długi czas po jego zapaleniu. Na długość palenia się ognia w zniczach wpływa przede wszystkim ich wielkość, ale warto zwrócić uwagę również na ich wsad i knot.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Czytaj dalej

Istnieje kilka prostych trików, by przedłużyć palenie się znicza

Znicze powinny być ciężkie, bo jak przekonują producenci, oznacza to, że więcej parafiny zużyto do ich produkcji Oczywiście im więcej parafiny, tym dłużej będą się paliły. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na knot w zniczu. Zbyt gruby przyspieszy wypalanie się wosku, natomiast zbyt cienki knot może sprawić, że ogień zbyt szybko zgaśnie.

Warto zwrócić uwagę również na to, czy na powierzchni wkładów widać pęcherzyki. Oznaczają one, że parafinę poddano procesowi spieniania. Znicz wypełniony takim woskiem będzie palił się krótko, a jego płomień będzie słaby. Właściwe wybranie znicza to podstawa, ale nie wszyscy wiedzą, że istnieje także kilka prostych trików, by dodatkowo przedłużyć jego "żywotność".

Dzisiaj grzeje:

1. Minister edukacji wygadał się przed kamerami. Ogromna zmiana dla uczniów jest już przesądzona

2. Od jutra gigantyczna zmiana. Trzeba się przygotować, nowe obostrzenia dotkną tysiące Polaków

3. Zrzucili kobietę ze schodów kościoła. Niezbędna była karetka, porażające sceny

Zanim zapalisz znicz na grobie bliskiej osoby, przytnij równo jego knot, najlepiej za pomocą nożyczek lub cążek. Jego długość powinna wynosić około 0,5 - 1 cm. Tak przycięty knot sprawi, że znicz będzie wypalał się wolniej i nie będzie kopcił, a dodatkowo płomień będzie bardziej regularny, a szklane ścianki znicza nie będą się przegrzewać.

Pomocne okazać się może również wyrównanie wosku. Zwróć uwagę na to, by wosk równomiernie się wypalał, a jego powierzchnia pozostawała w miarę płaska. To ważne, ponieważ w przeciwnym razie powstanie w nim "tunel", a przy brzegach wkładu albo znicza pozostanie niewypalony wosk, podczas gdy jego wnętrze będzie wytopione, a knot wypalony. Internauci radzą również, by w celu przedłużenia czasu palenia się znicza, przed zapaleniem włożyć go na kilka godzin do zamrażarki lub posypać knot odrobiną soli.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tragedia w Sieradzu. Agresywne psy sąsiada rzuciły się na matkę z dzieckiem. 4-latek trafił do szpitala
  2. Zbigniew Boniek zarażony koronawirusem. Wiemy, w jakim stanie jest prezes PZPN
  3. Już w poniedziałek Polacy odczują skutki, wszyscy mają dość. Działania przybierają na sile
  4. Ratownik medyczny nie mógł już dłużej. Zdradził, co wyrabia się obecnie w szpitalach, wszyscy wolą milczeć
  5. Mamy potwierdzenie, nowy zakaz już od 28 października dla wszystkich Polaków. Smutne informacje
  6. Zmarł prezes Samsunga. Mężczyzna niedawno był hospitalizowany
  7. Ciasto jak z bajki, chatka puchatka z miejsca skradnie wasze serca. Nie próbujcie się jej oprzeć
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News