Zasiłek opiekuńczy został przedłużony
Pixabay.com gosiak1980
Monika Majko - 26 Lutego 2021

Rząd nagle podjął decyzję. Zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony do 14 marca

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy związany z pandemią koronawirusa po raz kolejny zostanie przedłużony. Wiadomo do kiedy dodatkowe świadczenie będzie wypłacane Polakom. W rządowym wykazie prac legislacyjnych pojawiły się aż dwa projekty w tej sprawie.

O przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego wnioskuje zarówno Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jak i resort rolnictwa. Świadczenie przysługuje opiekunom dzieci do lat. 8 i obecnie obowiązuje do końca miesiąca.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony

Z dwóch projektów wpisanych do wykazu prac legislacyjnych wynika, że wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS oraz KRUS zostanie wydłużona do 14 marca. Według obecnie obowiązującego rozporządzenia wypłaty świadczenia miały zakończyć się wraz z końcem miesiąca.

– W projekcie rozporządzenia proponuje się przyznanie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na okres 14 dni, od 1 marca 2021 r. do 14 marca 2021 r. – wskazano w wykazie prac legislacyjnych.

– Dodatkowy okres zasiłku będzie przysługiwał także osobom uprawnionym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania placówek w związku z COVID-19, przez okres niemożności zapewnienia opieki przez te placówki – przekazano.

Wiemy, jak czuje się wdowa po Krzysztofie KowalewskimWiemy, jak czuje się wdowa po Krzysztofie KowalewskimCzytaj dalej

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom i opiekunom dziećmi do lat 8, które przez COVID-19 nie mogą uczęszczać na zajęcia stacjonarne do szkoły lub przedszkola. Od połowy stycznia uczniowie najmłodszych klas powrócili w szkolne mury, jednak w placówkach wciąż obowiązuje możliwość wprowadzenia zdalnego trybu nauczania w przypadku, gdy istnieją ku temu przesłanki.

Inaczej sprawa wygląda w województwie warmińsko-mazurskim. Tam z powodu zwiększonego przyrostu zakażeń od 1 marca wszyscy uczniowie przejdą na tryb nauki zdalnej. W przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki edukacyjnej, opiekunowie dzieci mogą starać się o przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Miesięczna kwota zasiłku wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Świadczenie jest wypłacane za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, w tym również dni ustawowo wolne od pracy. Dodatkowy zasiłek to nie wlicza się również do limitu 60 dni standardowego zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego mają także opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy nie mogą uczęszczać na zajęcia np. w placówce integracyjnej. Świadczenie przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz opiekunów dzieci do 18. roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz o potrzebie kształcenia specjalnego.

Z zasiłku korzystać mogą również ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych, zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia im opieki w przypadku zamknięcia z powodu pandemii placówki sprawującej opiekę nad tymi osobami.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News