ZUS planuje obniżenie zasiłków
Pixabay.com skyradar
Monika Majko - 20 Lutego 2021

ZUS planuje zmiany w systemie wypłacania zasiłków chorobowych

ZUS planuje niekorzystne zmiany w systemie wypłacania zasiłków chorobowych, które uderzą m.in. w przedsiębiorców oraz kobiety w ciąży. Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych trafił do konsultacji społecznych.

Nowe przepisy zakładają zmianę w zasadach naliczania świadczenia ubezpieczenia chorobowego dla przedsiębiorców oraz zleceniobiorców. Taka reforma ma zapobiec możliwości życia na koszt inny ubezpieczonych w ZUS, jednak uderzy również w uczciwych obywateli.

ZUS planuje ważne zmiany w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce zmiany zasad obliczania wymiaru zasiłków chorobowych, macierzyńskich czy rehabilitacyjnych dla osób niebędących pracownikami. Ma to zapobiegać wypłacie wysokich świadczeń osobom, które nieuczciwie korzystają ze zwolnień L4. Niestety, jak wskazuje portal money.pl, takie rozwiązanie uderzy również z uczciwe osoby, m.in. kobiety w ciąży.

- Nowe przepisy będą miały zastosowanie również przy zmianie rodzaju pobieranego zasiłku, np. gdy przedsiębiorca lub zleceniobiorca będzie chciał przejść z L4 na świadczenie macierzyńskie, lub rehabilitacyjne - wskazuje w rozmowie z portalem money.pl Dagmara Potoczna, która w Tychach prowadzi firmę "Kobieta na działalności", w ramach której działa kancelaria prawna i biuro rachunkowe.

Dagmara Potoczna dodała, że dotyczy to każdej zmiany rodzaju zasiłku. Również gdy niezdolność do pracy była ciągła i pomiędzy kolejnymi świadczeniami nie pojawiła się przerwa mniejsza niż trzy miesiące.

Bogusław Linda przeszedł operację. Żona komentuje, jak czuje się aktorBogusław Linda przeszedł operację. Żona komentuje, jak czuje się aktorCzytaj dalej

- Projektowane zmiany należy ocenić jako bardzo niekorzystne dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą. Ich sytuacja będzie gorsza od tych kobiet, które pozostają w stosunku pracy. W ich przypadku przy zmianie rodzaju zasiłku np. z zasiłku chorobowego na zasiłek macierzyński nastąpi na nowo przeliczenie podstawy wymiaru składek, co bezpośrednio wpłynie na obniżenie zasiłku macierzyńskiego - dodała z kolei mec. Miłosława Strzelec-Gwóźdź, radca prawny i partner w Kancelarii GP Kancelaria Radców Prawnych, również cytowana na portalu.

Na zmianie przepisów mogą stracić uczciwi płatnicy, którzy deklarowali wysokie dochody i mają powody, by iść na zwolnienie lekarskie. To m.in. matki, które często korzystają z L4 z powodu choroby dzieci, a także kobiety w zagrożonej ciąży i osoby, które uległy poważnym wypadkom, wymagają rehabilitacji lub przewlekle chorują.

- Generalnie: nawet jeśli będą oni wpłacać do ZUS-u wysokie chorobowe, ich podstawa oskładkowania będzie z każdym kolejnym zasiłkiem coraz niższa, a co zatem idzie, dostaną też mniejsze świadczenie - przekazał portal money.pl.

Jak podkreślił cytowany przez money.pl Łukasz Chruściel, radca prawny, partner w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global, ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego odmiennie traktuje pracowników i przedsiębiorców.

- Po części spowodowane jest to tym, że w przypadku pracowników składki liczone są od faktycznego przychodu otrzymanego od pracodawcy, natomiast przedsiębiorcy obliczają składki od kwoty zadeklarowanej niezależnej od faktycznego przychodu - przekazano na łamach portalu money.pl.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Money

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News