zasiłek opiekuńczy został przedłużony
Pixabay.com Gosia K.
Mateusz Sidorek - 12 Lutego 2021

Jest nowe rozporządzenie Rady Ministrów. Zasiłek opiekuńczy przedłużony do 28 lutego

Zgodnie z informacjami przekazanymi w rozporządzeniu Rady Ministrów rodzice mogą liczyć na przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Polacy będą mieli możliwość korzystania z niego aż do 28 lutego br. Przysługuje między innymi w sytuacjach, w których zamknięte z powodu COVID-19 zostaną żłobki, przedszkola lub kluby dziecięce.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przez kolejny raz przedłużony. Według poprzedniego rozporządzenia opublikowanego przez Radę Ministrów rodzice mogą z niego korzystać do 14 lutego br. W piątek 12 lutego pojawił się nowy akt, zgodnie z którym pomoc przysługuje opiekunem aż do końca miesiąca.

Wiadomość o przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego potwierdziła już szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Działaczka podkreśliła, że rząd cały czas monitoruje sytuację pandemiczną w Polsce i stara się reagować na zmiany.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał do końca lutego

Niedawno Marlena Maląg potwierdziła, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony. Nie wiadomo jeszcze, co stanie się po 28 lutego, jednak świadczenia te były przedłużane już kilka razy.

Na bieżąco monitorujemy sytuację epidemiczną w kraju. Po przeprowadzeniu analiz zdecydowaliśmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy kolejny raz zostanie wydłużony o kolejne dwa tygodnie. Oznacza to, że do końca lutego uprawnieni rodzice będą mogli skorzystać z tej formy wsparcia – słowa szefowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Marleny Maląg cytuje portal „RMF24”.

Zbigniew Zamachowski zmaga się z chorobą. Musiał wyprowadzić się z domuZbigniew Zamachowski zmaga się z chorobą. Musiał wyprowadzić się z domuCzytaj dalej

Warto przypomnieć, że świadczenia przysługują za okres, w którym z powodu COVID-19 zamknięte były żłobki, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego oraz kluby dziecięce. Dotyczy to też innych placówek, w których opiekę sprawują nianie i opiekunowie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy obejmuje osoby opiekujące się zarówno dziećmi do lat 8, jak i starszymi, które mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.

Korzystać z niego mogą też ubezpieczeni rodzice dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zarówno przysługujący z powodu Covid-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych zasiłek opiekuńczy wynosi 80 procent wynagrodzenia. Świadczenia wypłacane są za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, także za dni ustawowo wolne od pracy.

Warto jednak pamiętać, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym,który jest przyznawany na tzw. zasadach ogólnych.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o najwyższych i najniższych emeryturach wydawanych w Polsce. Niektóre są groszowe – dosłownie. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: RMF24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News