kredyt-hipoteczny-domek (3)
Wiadomości Pikio - 23 Lipca 2017

Ustawa o kredytach hipotecznych weszła w życie 22 lipca!

Niedługo wejdzie w życie nowa ustawa kredytowa, która bankom narzuca przejrzystość ofert oraz szereg innych wymagań. Eksperci przestrzegają jednak, że oprócz korzyści dla klienta niesie za sobą także pewne zagrożenia.

W kwietniu bieżącego roku opublikowano ustawę o kredycie hipotecznym i o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego oraz agentami. Zmiany te wynikały z wdrożenia postanowień unijnych dyrektyw. Ustawa wchodzi w życie 22 lipca tego roku. Jest ona o tyle ważna, że wprowadza znaczące zmiany, które dotyczą zainteresowanych zakupem na kredyt hipoteczny i tych, którzy owy kredyt już posiadają. Jest to między innymi nałożenie na banki obowiązku wydania ostatecznej decyzji w sprawie kredytu w ciągu 21 dni, nakaz wydania szczegółowego formularza informacyjnego dla klienta, możliwość odstąpienia od umowy kredytowej w ciągu 14 dni czy zmniejszenie prowizji za wcześniejszą spłatę. Ekspertka z portalu Hipoteki.net przestrzega jednak przed nadmierną euforią. Jej zdaniem banki mogą wprowadzić drobne podwyżki wynikające ze strat, które przyniesie im nowa ustawa. - Ustawa na pewno będzie wiązać się z drobnymi podwyżkami. Banki zapewne będą chciały powetować sobie skrócenie okresu, za który można naliczyć opłatę za całkowitą spłatę lub nadpłatę kredytu. Do tej pory w większości banków wynosił on średnio 5 lat, teraz maksymalnie może to być 36 miesięcy. Inna zmiana wiąże się z zakazem wynagradzania pracowników prowizyjne za ilość sprzedanych kredytów - zapewne za zmiany w tym obszarze również zapłacić będą musieli kredytobiorcy. Podwyżki nie powinny jednak wynieść więcej niż 0,10% średniej wysokości marży. Aktualnie wartość ta wynosi około 2,20%, w czasie wakacji pewnie wzrośnie do 2,30%. Z drugiej strony, obowiązek pokazywania ofert w oparciu o najczęściej wybierane kredyty sprawi, że porównanie propozycji różnych placówek będzie prostsze. Banki zobowiązane zostaną do przedstawiania symulacji dla ofert standardowych, teraz często wybierają parametry dla ofert premium. To może sprawić, że mniejsze banki postanowią nawet obniżyć koszty kredytu, by skusić nowych klientów. Nowa ustawa nie wpłynie za to na ilość udzielonych kredytów - w sierpniu ma ruszyć dodatkowa pula MdM, a bankom przybędzie dodatkowe 4 tysiące klientów – mówi Marta Kliś z portalu hipoteki.net.

ARTYKUŁ PARTNERA

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News