29. urodziny Radia Maryja wywołały skandal
youtube.com Radio Maryja
Monika Majko - 21 Marca 2021

Ministerstwo zabrało głos ws. ubiegłorocznych urodzin Radia Maryja

W grudniu zeszłego roku Radio Maryja obchodziło swoje 29. urodziny. W związku z tym rozgłośnia o. Tadeusza Rydzyka zorganizowała uroczyste obchody, w których udział wzięli m.in. czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości. Problem w tym, że świętowanie odbywało się w czasie obowiązywania pandemicznych obostrzeń.

Tłumne obchody urodzin Radia Maryja wzbudziło ogromne kontrowersje. Sprawa została zgłoszona do toruńskiego sanepidu, ten jednak nie wskazał podstaw do ukarania rozgłośni za łamanie reżimu sanitarnego. O wyjaśnienia do Ministerstwa Zdrowia wystąpili politycy opozycji. Odpowiedź resortu jest zaskakująca.

Pod koniec 2020 roku Radio Maryja zorganizowało uroczyste obchody 29. urodzin rozgłośni

Na uroczystej mszy świętej z okazji 29. urodzin Radia Maryja pojawili się m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, szef MON Mariusz Błaszczak oraz b. minister Antoni Macierewicz. Na zdjęciach i nagraniach z nabożeństwa można dostrzec, że nie wszyscy goście zachowywali zalecane przez sanepid odległości i zasłaniali nos oraz usta.

Urodziny rozgłośni zorganizowane w czasie obowiązywania ogólnopolskich restrykcji pandemicznych wywołały ogromny skandal, a sprawa została zgłoszona do Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Toruniu. Ten jednak stwierdził, że „nie naruszono reżimu sanitarnego i obostrzeń podczas uroczystości, a organizator zapewnił odpowiednie warunki dla wszystkich uczestników”.

O wyjaśnienia w tej sprawie wystąpił do Ministerstwa Zdrowia poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski. W swoim piśmie polityk zwraca uwagę m.in. na to, że w czasie przemówień na uroczystości Zbigniew Ziobro i Mariusz Błaszczak występowali bez maseczek ochronnych.

Nagła konferencja ministra zdrowia. Zadecydował co z zamknięciem kościołów na WielkanocNagła konferencja ministra zdrowia. Zadecydował co z zamknięciem kościołów na WielkanocCzytaj dalej

- Decyzja sanepidu jest w przekonaniu milionów Polaków skandaliczna i zakłamuje rzeczywistość oraz czyni organizatorów stojących ponad prawem. W sytuacji, kiedy Polkom i Polakom zakazuje się zgromadzeń publicznych [...], przedsiębiorcom funduje się lockdown, Radio Maryja organizuje wielką uroczystość, na którą jest przyzwolenie rządu i sanepidu [...]. To porażający brak poszanowania zasad obowiązujących w czasie pandemii - wskazał w swoim wniosku poseł Gawkowski.

Resort zdrowia odpowiedział na zapytanie posła lewicy, jednak stanowisko przedstawione przez wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę nie różni się od oświadczenia Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Toruniu.

- Zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas urodzin Radia Maryja wykonywali funkcjonariusze policji. Z informacji przekazanych przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy wynika, że żaden z uczestników wydarzenia nie został ukarany mandatem ani upomnieniem za łamanie zasad sanitarnych. Funkcjonariusze pełniący służbę nie odnotowali także żadnych innych naruszeń obostrzeń - przekazał Waldemar Kraska.

Jak podkreślił wiceminister Kraska, liczba wiernych w toruńskiej świątyni w czasie obchodów urodzin Radia Maryja nie przekraczała wyznaczonego limitu 1 os./15m kw., a wcześniej została przewietrzona. Przedstawiciel resortu zdrowia wskazał również, że organizatorzy uroczystości zadbali o to, by zachować wszelkie zalecenia reżimu sanitarnego.

- Wszystkie osoby, z wyjątkiem osób sprawujących kult religijny, miały zasłonięte usta i nos, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podczas trwania uroczystości zapewnione zostały dozowniki z żelami oraz płynami do dezynfekcji rąk. Dodatkowo świątynia została wywietrzona zarówno przed jak i po liturgii. Na terenie sanktuarium umieszczono także tablice informujące o obowiązujących obostrzeniach i ograniczeniach sanitarnych - wskazał Waldemar Kraska.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: WP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News