Prof. Andrzej Fal ujawnił niepokojące informacje
Screen „Gość Wydarzeń” polsatnews.pl
Monika Majko - 20 Marca 2021

Lekarz o faktycznej liczbie zakażeń. Liczba jest bardzo duża

Polska mierzy się obecnie z III falą pandemii koronawirusa, a liczba nowych potwierdzonych przypadków od kilkunastu dni gwałtownie wzrasta. Prof. Andrzej Fal w programie „Gość Wydarzeń” na antenie stacji Polsat News przedstawił szacunkową faktyczną liczbę zakażeń COVID-19.

Prof. Andrzej Fal wskazał, ze faktyczna liczba nowych zakażeń koronawirusem może być znacznie wyższa, niż dane przekazywane przez Ministerstwo Zdrowia. Ekspert tłumaczy to testowaniem w Polsce niemal jedynie osób przechodzących zakażenie w sposób objawowy.

Prof. Andrzej Fal uważa, że obecnie w Polsce codziennie może przybywać nawet ponad 100 tysięcy nowych zakażeń

Dziennikarz Polsat News Grzegorz Kępka zapytał eksperta o to, ile w rzeczywistości może być w Polsce obecnie zakażeń koronawirusem. Prof. Andrzej Fal jest przekonany, że „jest ich dużo więcej” niż w danych podawanych w oficjalnych statystykach.

- Jeżeli mamy teraz 27 tys. zakażeń, to myślę, że 100-110 tys. nowych przypadków to realna liczba - mówił na antenie programu „Gość Wydarzeń” prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

- Co do zasady my testujemy osoby objawowe. W związku z powyższym z tego wynika wysoka skuteczność trafień. Myślę, że współczynnik 3:5 jest prawidłowy - wynika to z pewnej specyfiki pandemii, którą obserwowaliśmy w innych krajach - dodał prof. Fal.

Krzyczeli do prezydenta, że będzie siedział. Andrzej Duda odpowiedział na TwitterzeKrzyczeli do prezydenta, że będzie siedział. Andrzej Duda odpowiedział na TwitterzeCzytaj dalej

Prof. Andrzej Fal podkreślił również, że w ostatnim czasie Polacy w większości przestali stosować się do najbardziej podstawowych zaleceń reżimu sanitarnego. Według eksperta to rozluźnienie miało wpływ na kolejny dynamiczny wzrost zakażeń COVID-19.

- Przez ostatnie 12 miesięcy przyzwyczailiśmy się, że SARS-COV-2 jest z nami, przestaliśmy szanować go jako przeciwnika i trochę go ignorować. Myślę, że to zemsta wirusa i teraz niestety musimy walczyć z nim lockdownem - wskazał ekspert.

- Wydaje mi się, że tutaj jest problem braku świadomości. Chcemy się mienić społeczeństwem demokratycznym, natomiast o obowiązkach wynikających z członkostwa w społeczeństwie obywatelskim jakoś zapominamy. Tym obowiązkiem jest niedziałanie na szkodę innych. A chodzenie bez maseczki jest działaniem na szkodę innych. Niezależnie od tego czy stoi za tym mandat, czy nie nie powinniśmy tego robić ze względów świadomościowych - dodał prof. Fal

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 26 405 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem na terenie naszego kraju. Najwięcej infekcji po raz kolejny odnotowano na terenie województwa mazowieckiego.

- Liczba zakażonych koronawirusem: 2 036 700 / 49 159 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) - przekazał resort zdrowia 20 marca br.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Polsat News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News