Arcybiskup wydał dekret
pixabay.com, autor: Tobiaswahl
Monika Majko - 20 Marca 2021

Pierwsze komunie święte odwołane? Arcybiskup wydał oficjalne pismo

Arcybiskup Józef Kupny wydał dekret w sprawie tegorocznej pierwszej komunii świętej w parafiach Archidiecezji Wrocławskiej. Dokument zawiera dokładne wytyczne dla kapłanów, a decyzja kościelnego hierarchy zaskoczyła wielu wiernych.

Choć przygotowania do pierwszej komunii świętej trwają zwykle cały rok, to uroczystości kościelne odbywają się tradycyjnie na przełomie maja i czerwca. Arcybiskup Józef Kupny wydał dekret w sprawie organizacji w kościołach tegorocznego sakramentu.

Arcybiskup Józef Kupny podjął decyzję w sprawie tegorocznych pierwszych komunii świętych w Archidiecezji Wrocławskiej

Wielu wiernych zastanawiało się, czy trudna sytuacja epidemiczna w kraju będzie miała wpływ na tegoroczne uroczystości pierwszej komunii świętej. W związku z pandemią koronawirusa zakazana jest bowiem organizacja licznych spotkań towarzyskich, a także imprez okolicznościowych, w tym wesel i styp.

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny wydał w tej sprawie specjalny dekret, stanowiący zbiór wytycznych dla duchownych z parafii w Archidiecezji Wrocławskiej. Kościelny hierarcha podkreślił w nim m.in., że decyzję w sprawie organizowania zbiorowych uroczystości należy dostosować do trybu pracy szkół.

W przypadku prowadzenia przez szkoły nauczania w trybie zdalnym abp Józef Kupny zaleca odwołanie organizacji wspólnej uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Jeśli nauka prowadzona będzie stacjonarnie, decyzję tę pozostawia rodzicom i proboszczom danej parafii, jednak nie może decydować o tym wola większości, a każdy przypadek metropolita zaleca do rozpatrzenia indywidualnego.

Krzyczeli do prezydenta, że będzie siedział. Andrzej Duda odpowiedział na TwitterzeKrzyczeli do prezydenta, że będzie siedział. Andrzej Duda odpowiedział na TwitterzeCzytaj dalej

- Pozostałe kwestie pozostawiam roztropnej ocenie proboszczów parafii. Jest to spowodowane faktem, iż w tym momencie trudno jest przewidzieć, jak będzie przebiegać rozwój III fali epidemii oraz jakie będą podejmowane decyzje przez władze państwowe - dodał metropolita wrocławski.

Metropolita Wrocławski wskazał, by w parafiach organizować uroczystości z zachowaniem obowiązującego w świątyni limitu wiernych. Gdy liczba dzieci chcących przyjąć sakrament przekroczy dopuszczalną liczbę wiernych, hierarcha zaleca organizację Pierwszej Komunii Świętej w podziale na mniejsze grupy lub nawet pojedynczo albo przeniesienie terminu uroczystości na czas, gdy zagrożenie epidemiczne osłabnie.

- Dopuszczalne są również inne roztropne i zgodne z prawem kanonicznym oraz prawem państwowym rozwiązania, które będą bardziej odpowiednie dla potrzeb duszpasterskich konkretnej parafii, szczególnie te wypracowane i już sprawdzone w ubiegłym roku - przekazał arcybiskup Józef Kupny.

Jednocześnie abp Kupny zaapelował o zorganizowanie możliwości przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej w późniejszym terminie każdemu wiernemu, który zbyt mocno obawia się obecnie zakażenia koronawirusem.

Abp Kupny zaapelował do proboszczów, by podejmowali decyzje zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami władz kościelnych i państwowych i reagowali na zmiany okoliczności, wynikających z rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.

Arcybiskup wydał dekret

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Dekret dotyczący uroczystości pierwszej komunii świętej w roku pańskim 2021 w Archidiecezji Wrocławskiej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News