Minsiter Zdrowia
Piotr Molecki/East News
Patryk Przybyłowski - 20 Marca 2021

Nagła konferencja ministra zdrowia. Zadecydował co z zamknięciem kościołów na Wielkanoc

Minister Zdrowia zwołał dzisiaj pilną konferencję, na której przekazał wiadomości dotyczące najbliższych dni. Jedną z poruszonych kwestii były restrykcje obejmujące obecnie kościoły, a właściwie możliwość ich zaostrzenia. Adam Niedzielski postawił sprawę jasno.

Minister Zdrowia już wcześniej wspólnie z premierem podjął decyzję o ponownym objęciu całego kraju poważnymi restrykcjami. Od dzisiaj aż do 9 kwietnia musimy przestrzegać regulacji, które dotychczas były przypisane do konkretnych województw.

Dla przypomnienia: nie działa większość sklepów w galeriach handlowych, dzieci z klas 1-3 powróciły do nauki zdalnej, zamknięte są hotele z wyłączeniem hoteli pracowniczych i pobytów służbowych, nieczynne są kina i inne instytucje kultury. To oczywiście tylko najważniejsze z obowiązujących dzisiaj obostrzeń.

Wiele osób zastanawiało się, czy rząd ulegnie naciskom na nałożenie dodatkowych restrykcji na kościoły. Obecnie objęte są one dopuszczalnym limitem wiernych wynoszącym 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Kościoły powinny być zamknięte? Minister zdrowia zadecydował

W obliczu zbliżającej się Wielkanocy wiele osób było zdania, że rząd powinien dokręcić śrubę w tej kwestii, a nawet tymczasowo zamknąć miejsca kultu religijnego. Jednak takiego zdania nie podziela sam minister zdrowia, który dzisiaj jasno zakomunikował, że kościołów nie dotkną żadne zmiany w obostrzeniach.

Krzyczeli do prezydenta, że będzie siedział. Andrzej Duda odpowiedział na TwitterzeKrzyczeli do prezydenta, że będzie siedział. Andrzej Duda odpowiedział na TwitterzeCzytaj dalej

- Te same standardy, co w sklepach. 1 osoba na 15m2. Będzie to z całą stanowczością weryfikowane - skwitował Adam Niedzielski.

Minister dodał, że rozwój pandemii zależy wyłącznie od nas, czyli obywateli. Obecnie walka z wirusem przebiega na kilku poziomach, a szeroko zakrojona akcja szczepień jest tylko jednym z nich.

- Mamy w rękach trzy narzędzia: szczepienia, obostrzenia i przestrzeganie wszystkich zasad, czyli naszą własną odpowiedzialność - usłyszeliśmy na konferencji.

Jak komentuje doktor Paweł Grzesiowski, taka decyzja ministra ma jego zdaniem charakter czysto polityczny i społeczny. Zamknięcie kościołów mogłoby skutkować poważnymi głosami niezadowolenia części społeczeństwa. Tymczasowe zamknięcie np. kin i teatrów nie wzburza emocji o takiej samej skali.

Wirusolog zaznaczył również, że są punkty usługowe, w których całkowite zamknięcie byłoby nie lada irracjonalnym posunięciem. Jako przykład podał on salony fryzjerskie i kosmetyczne.

- Są tam zapisy na godzinę i nikt nie przychodzi w innej porze, ponieważ nie zostanie wpuszczony do tego miejsca. Więc wszystko sprowadza się do kontaktu jeden na jeden oraz zachowania zasad reżimu sanitarnego i dezynfekcji. Wtedy ryzyko zakażenia jest minimalne - powiedział w rozmowie z Gazetą.pl

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Konferencja ministra zdrowia, Gazeta.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News