Depresja to choroba, która może dotknąć każdego
Pikio.pl
Irmina Jach - 23 Lutego 2021

Ministerstwo Zdrowia apeluje do Polaków. Podobne objawy mogą oznaczać depresję

Depresja to choroba, która może dotknąć każdego, niezależnie od płci, wieku, czy trybu życia. Z okazji dzisiejszego Dnia Walki z Depresją na profilach Ministerstwa Zdrowia i Mateusza Morawieckiego w mediach społecznościowych pojawiły się wpisy nawiązujące do tego problemu. Warto się z nimi zapoznać.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało grafikę dotyczącą objawów, z którymi najczęściej borykają się osoby chore na depresję. Zaznaczono, że każdy z tych problemów utrzymujący się dłużej niż dwa tygodnie powinien być powodem konsultacji lekarskiej.

Depresja to choroba, która może dotknąć każdego

- Nie bagatelizuj objawów, które utrzymują się ponad 2 tygodnie: osłabienie oraz zmęczenie, zaburzenia rytmu snu, spadek aktywności, smutek, niechęć do działania, obniżona samoocena, negatywny obraz siebie, zaburzenia pamięci i koncentracji. To może być depresja - napisano na Twitterze Ministerstwa Zdrowia.

- Dziś Dzień Walki z Depresją, chorobą, która może dotknąć każdego. Depresja to nie powód do wstydu ani do lekceważenia. Proszę, byśmy zwłaszcza dziś zwrócili się do bliskich nam osób zmagających się z tą chorobą z jednym prostym pytaniem: „jak mogę pomóc?”. Tylko tyle i aż tyle - dodał Mateusz Morawiecki.

Depresja jest stanem, który atakuje niepostrzeżenie. Człowiek, który na nią cierpi, powoli traci poczucie sensu, staje się bierny, nie wykazuje żadnej chęci życia i dąży do spędzania czasu w samotności. To, co do tej pory sprawiało mu radość, przestaje go interesować.

Nie żyje podróżnik Aleksander Doba. Miał 74 lataNie żyje podróżnik Aleksander Doba. Miał 74 lataCzytaj dalej

Mimo wielu badań nad depresją, a także stosowaniu przynoszących dobre rezultaty terapii farmakologicznych i psychoterapii, wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o jej podłoże. Na rozwój choroby mogą mieć wpływ czynniki psychospołeczne i biologiczne.

Genezy depresji upatruje się w uwarunkowaniach genetycznych, zaburzeniach neuroprzekaźnictwa serotoniny, dopaminy, noradrenaliny, GABA, acetylocholiny, a także zaburzeniach hormonalnych obejmujących kortyzol. Znamienne mogą okazać się także: stres, zmiany hormonalne, niektóre leki, choroby somatyczne i nałogi.

Według WHO problem depresji jest najpowszechniejszy w grupie wiekowej od 20 do 40 lat. Nie oznacza to jednak, że nie chorują nastolatkowie lub seniorzy. Na pojawienie się depresji u osób starszych wpływają czynniki takie jak choroby przewlekłe powodujące ogólne pogorszenie funkcjonowania organizmu.

Depresja zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się myśli samobójczych, dlatego wczesna reakcja może uratować życie i zdrowie chorego. Jedyna forma pomocy, która może przynieść realne skutki, to pomoc profesjonalisty. Nie bójmy się odwiedzać psychologa.

Leczenie depresji odbywa się przy użyciu środków farmakologicznych i za pomocą psychoterapii. Dzięki dwutorowemu działaniu, objawy przestają być uporczywe, a chory może powrócić co zwyczajnego życia. Szybka profilaktyka jest w tym przypadku na wagę złota.

Ministerstwo Zdrowia apel

Źródło zdjęcia: Twitter/Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia apel

Źródło zdjęcia: Twitter/Mateusz Morawiecki

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Onet/Twitter

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News