Policja nie będzie dodatkowo kontrolować Polaków w domach
Pixabay.com AndrzejRembowski
Monika Majko - 24 Marca 2021

Policja zapuka do domów Polaków w śniadanie wielkanocne? Rzecznik KGP mówi o wyrywkowych kontrolach

Rzecznik komendanta głównego policji, inspektor Mariusz Ciarka, skomentował doniesienia o możliwości przeprowadzania kontroli w domach Polaków w trakcie tegorocznej Wielkanocy. Podczas świąt mają obowiązywać obecne limity dotyczące organizacji spotkań, a politycy od kilku dni apelują, by unikać wizyt rodzinnych.

Insp. Ciarka zabrał głos i podkreślił, że policja nie planuje specjalnej akcji kontroli w domach, jednak będzie musiała reagować na ewentualne zgłoszenia. Funkcjonariusze będą również czujnie obserwować m.in. środku transportu publicznego.

Policja nie zamierza prowadzić wielkanocnych kontroli w domach Polaków

Jak wskazał inspektor Mariusz Ciarka, w czasie tegorocznej Wielkanocy będą obowiązywać podobne procedury, jak w minione święta Bożego Narodzenia. Policjanci nie planują dodatkowych kontroli w domach obywateli, będą jednak zobligowani do reagowania na ewentualne zgłoszenia.

– Nie robiliśmy tego w święta Bożego Narodzenia i nie będziemy robić tego teraz. Natomiast w przypadku zgłoszeń trzeba liczyć się z tym, że policjanci muszą reagować – wskazał insp. Ciarka.

– Na pewno jeszcze mocniej będziemy kontrolować środki transportu publicznego. Ponadto będziemy reagować w miejscach, gdzie będzie gromadziła się większa liczba osób, np. w celu spożywania alkoholu. To są sytuacje, które najczęściej doprowadzają do rozprzestrzeniania się wirusa – dodał funkcjonariusz.

Jest oficjalna decyzja ws. kościołówJest oficjalna decyzja ws. kościołówCzytaj dalej

W czasie świąt obowiązywać mają dotychczasowe limity dotyczące spotkań towarzyskich, które dopuszczają gromadzenie się w gronie maksymalnie do 5 osób, nie wliczając w to gospodarzy. Rząd nie planuje również wprowadzenia żadnych obostrzeń związanych z przemieszczaniem się.

Dodatkowo rzecznik komendanta głównego policji wskazał, że policja będzie również reagować na doniesienia o przekroczeniu wyznaczonych prawnie limitów wiernych uczestniczących w nabożeństwach w kościołach. Obecnie w świątyniach może przebywać 1 osoba na metr kwadratowy, jeśli odległość między nimi wynosi nie mniej, niż 1,5 m.

– Jeśli otrzymamy informacje, że są łamane przepisy w kościołach, to nie będziemy stosować taryfy ulgowej. [...] W takiej sytuacji nie ma dla nas znaczenia, czy chodzi o księdza, czy inną osobę – podkreślił rzecznik policji.

W środę Minister Zdrowia wraz z episkopatem wydali oświadczenie w sprawie funkcjonowania kościołów w czasie tegorocznych świąt wielkanocnych. Świątynie pozostaną otwarte dla wiernych, jednak przedstawiciele władz kościelnych i państwowych zaapelowali do proboszczów o bezwzględne przestrzeganie nakazów reżimu sanitarnego.

Oznacza to, że wierni będą mogli uczestniczyć stacjonarnie w świątecznych nabożeństwach. By zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo w swojej świątyni, poznańscy dominikanie wpadli na pomysł wpuszczania do kościoła jedynie na podstawie imiennego zaproszenia. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet/GOV

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News