Kościół dostępny tylko dla zaproszonych
Pixabay.com kisistvan77
Monika Majko - 22 Marca 2021

Wielkanoc w kościele nie dla wszystkich? Duchowni wprowadzili imienne zaproszenia na msze

Od minionej soboty obowiązuje w Polsce lockdown, jednak wprowadzone przez rząd dodatkowe restrykcje nie objęły kościołów. Nie wszyscy jednak będą mogli uczestniczyć w wielkanocnych nabożeństwach. W jednej z poznańskich parafii trzeba będzie okazać imienne zaproszenie przed wejściem do świątyni.

Poznańscy dominikanie poinformowali wiernych o możliwości uczestniczenia w tegorocznym Triduum Paschalnym jedynie za okazaniem imiennego zaproszenia. Duchowni poinstruowali również wiernych, w jaki sposób mogą zdobyć przepustkę na nabożeństwo w kościele.

Wejście do kościoła będzie możliwe jedynie za okazaniem imiennego zaproszenia

Od jakiegoś czasu w polskich kościołach obowiązują limity wiernych, którzy mogą uczestniczyć w stacjonarnych celebracjach nabożeństw. Pomimo wprowadzenia w całym kraju pełnego lockdownu z powodu dynamicznego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem, wytyczne te nie uległy zmianie.

– W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz, należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos – przekazano na rządowej stronie.

Dominikanie z Poznania postanowili jednak sami zadbać o bezpieczeństwo podczas wielkanocnych nabożeństw w swoim kościele i wpadli na pomysł, by wprowadzić imienne zaproszenia dla wiernych na celebrację Triduum Paschalnego.

Właśnie pojawiły się wytyczne na Wielkanoc. Wielkie zaskoczenieWłaśnie pojawiły się wytyczne na Wielkanoc. Wielkie zaskoczenieCzytaj dalej

– Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną i obowiązujący limit wiernych w kościele, w bieżącym roku uczestnictwo w Triduum Paschalnym wewnątrz świątyni będzie możliwe za okazaniem imiennego zaproszenia – przekazano na stronie internetowej.

Zaproszenie będzie można uzyskać po wcześniejszym wyrażeniu chęci udziału w nabożeństwie. Telefoniczne zgłoszenia będą przyjmowane w Wielki Poniedziałek, jednak wyznaczono limit jednego zaproszenia dla jednej osoby na wybrany dzień świąteczny.

– By dać szansę innym, jedna osoba może wybrać wyłącznie jeden dzień Triduum. Na zaproszeniu widnieć będzie imię i nazwisko oraz wskazane miejsce w ławce lub na krzesłach – przekazano.

Dominikanie poinformowali jednak, że dla wiernych, którzy nie uzyskają zaproszenia pozwalającego wejść w czasie nabożeństwa do świątyni, udostępniony zostanie dziedziniec kościoła z ogrzewanymi namiotami i telebimem. Jednocześnie przypomniano, że również tam obowiązywać będą podstawowe zasady sanitarne.

– Przypominamy, że zarówno w kościele jak i na dziedzińcu kościoła obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa wyłącznie maseczką oraz zachowanie dystansu min. 2 metry – podkreślili duchowni z Poznania.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Wprost/Poznań Dominikanie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News